"Andrzejkowe" świętowanie zaczyna się dopiero dzisiaj, ale co niektórzy już wczoraj składali życzenia właścicielom tego popularnego u nas imienia. Tylko wczoraj - w efekcie wzmożonych działań ukierunkowanych na eliminowane z ruchu nietrzeźwych uczestników - bielscy policjanci zatrzymali aż 10 nietrzeźwych kierowców. Ośmiu z zatrzymanych kierowało rowerami, dwaj pozostali Fiatem - Seicento i 126p.

Rekordzistą okazał się Andrzej W. - 44-letni mieszkaniec jednej z podbielskich miejscowości - zatrzymany do kontroli przez policjantów bielskiej drogówki w Zabrzegu przy ulicy Rolników. Sprawca ten wsiadł za kierownicę swojego Fiata Seicento mając we krwi prawie 2,5 promila alkoholu. Trafił do policyjnego aresztu. Najstarszy, nietrzeźwy uczestnik ruchu drogowego - 70-letni Antoni K. zatrzymany został przez policjantów z bielskich oddziałów prewencji w Pisarzowicach. Sprawca ten kierując rowerem miał we krwi 1 promil alkoholu. Najmłodszy z zatrzymanych sprawców - 22-letni Marcin B. ujęty został w miejscowości Jasienica. On także kierował rowerem. Badanie alkomatem wykazało, że miał we krwi 0,7 promila alkoholu.

Przed Sądem sprawcy odpowiedzą za przestępstwa z art. 178a§1 i 2 kodeksu karnego (kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości), za co nietrzeźwym rowerzystom grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku, natomiast pijanym kierowcom pojazdów mechanicznych - kara nawet 2 lat pozbawienia wolności. Sprawcy - również nietrzeźwi rowerzyści - muszą się liczyć z utratą uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Tylko w listopadzie br. Prokuratura Rejonowa w Bielsku-Białej i Pszczynie zastosowała wobec pijanych kierowców 19 różnych środków zapobiegawczych, w tym dozory policyjne oraz poręczenia majątkowe. W Prokuraturze złożono wnioski o publikację wizerunku czterech nietrzeźwych kierowców.

Policjanci zapowiadają kontynuację działań wymierzonych w eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierowców. Stanowią oni bowiem istną plagę nie tylko na drogach Podbeskidzia, ale i całego kraju. To właśnie pijani kierowcy powodują najtragiczniejsze w skutkach wypadki drogowe, stąd też organa ścigania podejmują coraz drastyczniejsze środki w odniesieniu do tych sprawców. Wobec nietrzeźwych kierowców - "recydywistów" - stosowane są kary aresztu, zabezpiecza się też ich pojazdy.