Cmentarze w Bielsku i Białej są kopalnią wiadomości o mieście i jego mieszkańcach. Każdy grób jest bolesną pamiątką dla osób, które zostały po tej stronie i cząstką naszej wspólnej historii. W tych dniach pochylmy głowy na wszystkich nekropoliach, niezależnie od narodowości i wyznania pochowanych tam zmarłych.
 
Spacerując po bielskich cmentarzach, możemy spotkać różne zabytkowe nagrobki. Są groby z XIX wieku, wielkie grobowce rodzinne czy takie, które przyciągają uwagę swoją oryginalną formą architektoniczną. Na tych najstarszych grobach spotykamy często nazwiska niemieckie, austriackie oraz żydowskie, co dowodzi bogatych tradycji wielokulturowości i wielowyznaniowości naszego miasta.
 
Nagrobki cmentarzy przy kościołach św. Barbary i św. Stanisława często mają już nieczytelne napisy. W wielu grobach spoczywają zmarli z niemiecko brzmiącymi imionami czy nazwiskami. W innych miejscach spotkać można groby ludzi znanych, np. piosenkarza Jacka Lecha na cmentarzu obok św Barbary. W tych dniach pochylmy głowy na wszystkich nekropoliach.
 
Foto: Krzysztof Dubiel