Sokrates w Wapienicy Od 1 września 2000 Gimnazjum nr 15 przystąpiło do pracy nad Europejskim Projektem Edukacyjnym SOCRATES-COMENIUS. Celem tego programu, powstałego pod patronatem Unii Europejskiej jest poprawa wykształcenia dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie współpracy międzynarodowej i korzystanie z możliwości nauki w całej Europie.

Rok temu po spotkaniu w Szwecji powstał wspólny program pt.: "Budujemy mosty życia - najważniejsze momenty w życiu nastolatków". Opracowały go wspólnie trzy nauczycielki: Liliemor Holmgner ze szwedzkiego Västrerås, Fatima da Silva z Chamusca w Portugalii i Bogumiła Szczerbowska z Gimnazjum nr 15 w Wapienicy. Uczestniczki programu dotąd spotkały się tylko raz, a podstawowym środkiem komunikacji między nimi jest poczta elektroniczna.

-Od października 1999 r. do lutego 2000 r. trwało przygotowanie szczegółowego planu i wypełnienie niezbędnej dokumentacji. W marcu tzw. kwestionariusz aplikacyjny został złożony w Krajowych Agencjach Programu Sokrates - równocześnie w Warszawie, Lizbonie i Sztokholmie. Nasz projekt zakwalifikowano do realizacji, a Gimnazjum nr 15 w Wapienicy zostało koordynatorem wszystkich trzech współpracujących szkół. Uważamy ten fakt za duże wyróżnienie. Głównym celem programu jest praca w grupach i zachęcenie do udziału w programie możliwie jak największej liczby uczniów i nauczycieli. Z czasem zaowocuje to większym zainteresowaniem literaturą obcą i kontaktami z rówieśnikami w Szwecji i Portugalii. Ważna też jest komunikacja między młodymi ludźmi przy użyciu wszelkich możliwych środków - od Internetu po zwykłe listy i pocztówki. - mówi Bogumiła Szczerbowska.

Obecnie w realizacji programu bierze udział 75 uczniów z klas: 1b, 2a, 2b, 2e. Opracowali już projekt logo, trwają prace nad scenariuszem filmu video o szkole i życiu codziennym bielskich nastolatków. Potem uczestnicy projektu przygotują kasetę z najchętniej przez nich słuchaną muzyką, zestaw widokówek z najpiękniejszych i najważniejszych dla nich miast w Polsce. Prace nad zadaniami ujętymi w projekcie prowadzone są na lekcjach języka angielskiego, informatyki, historii, geografii, sztuki i języka polskiego. Uczniowie szlifują także po lekcjach język angielski, który jest jedynym językiem obowiązującym w projekcie i pracują po lekcjach: do projektu włączyło się koło komputerowe i teatralne. Stoi przed nimi trudne zadanie, muszą przez swoją pracę przybliżyć swoim kolegom z północnych i zachodnich krańców Europy nasz kraj i swoje codzienne problemy. Dodatkową trudnością jest język angielski, uczniowie będą musieli przeczytać po angielsku ulubioną książkę swoich portugalskich i szwedzkich kolegów, a także napisać dla nich pamiętnik: "Jak minął tydzień w twoim kraju".

Gimnazjum nr 15 od roku posiada, dzięki rządowemu programowi "Internet w każdym gimnazjum" piękną pracownię komputerową. Dzięki temu jego uczniowie mogą komunikować się z całym światem, program SOKRATES umożliwi im sfinansowanie części kosztów przez Unię Europejską - szkoła w Wapienicy czeka od 1 września na 3 tysiące euro przyznane po zakwalifikowaniu się do programu.