W dniach 11-13 maja 2001 r. w Bielsku-Białej odbyły się I Mistrzostwa Polski Lekarzy w Piłce Siatkowej zorganizowane przez Klub Młodego Lekarza przy Beskidzkiej Izbie Lekarskiej. Zawody odbywały się pod patronatem Naczelnej Rady Lekarskiej. Głównym sponsorem była firma „Sanofi-Synthelabo”.
Dotychczas organizowane były tylko MP Akademii Medycznych, w których w większości startują studenci. Powstanie Zespołu ds. Sportu przy Naczelnej Radzie Lekarskiej było impulsem do zorganizowania ogólnopolskiego turnieju, w którym mogliby spróbować swoich sił lekarze z całego kraju, którzy grają w siatkówkę amatorsko oraz dla tych którzy poświęcili jej spory wycinek życia, uprawiając ją kiedyś w klubach sportowych czy akademickich. Trud zorganizowania imprezy wzięli na siebie młodzi lekarze z Bielska-Białej.
Wstępnie wpłynęły zgłoszenia dwunastu drużyn z całej Polski, co było sygnałem, że ta dyscyplina cieszy się wśród lekarzy niesłabnącą popularnością. Dla niektórych jednak problemy codziennego życia zawodowego okazały się silniejsze. Dyżury, konferencje i niestety także kontuzje nie pozwoliły części ekip na przybycie do stolicy Podbeskidzia na finał pierwszych Mistrzostw Polski.
Ostatecznie w hali bielskiego BBTS-u wystąpiło siedem drużyn, reprezentujących: Białystok, Katowice, Leżajsk (połączona reprezentacja izb Podkarpackiej i Lubelskiej), Warszawę, Zakopane, Żywiec oraz gospodarzy turnieju Bielsko-Białą. W uroczystym otwarciu wzięli udział m.in. przedstawiciel Marszałka Województwa Śląskiego mec. Andrzej Sikora oraz Prezydenta Miasta Bielska-Białej mgr Ryszard Radwan.
Już w grupie eliminacyjnej los zetknął trzy bardzo silne ekipy Białegostoku, Leżajska i Bielska. Z tej konfrontacji obronną ręką wyszła drużyna Leżajska wygrywając wszystkie mecze grupowe. W półfinale bez problemu pokonała natomiast drużynę Zakopanego, która zajęła drugie miejsce w grupie B. W drugim półfinale zwycięzca grupy B – Katowice, musiał po wyrównanej walce uznać wyższość drużyny z Białegostoku.
Tak więc do gry o tytuł Mistrza Polski na rok 2001 ponownie przystąpiły drużyny Leżajska i Białegostoku, i ponownie, tym razem w stosunku 3:1, wygrała reprezentacja izb Podkarpackiej i Lubelskiej udowadniając swój prymat na siatkarskich parkietach lekarskiej Polski. Zwycięska drużyna grała w składzie: Mariusz Dereń, Andrzej Czyż, Tomasz Lűbek, Janusz Martula, Bogdan Ostrowski, Edward Otczenaszenko i Zdzisław Szramik W meczu o III miejsce Katowice pokonały Zakopane, natomiast piąte miejsce zdobyła drużyna gospodarzy, która w „bratobójczym” pojedynku pokonała Żywiec.
Siódme miejsce zajęła drużyna Warszawy, która bezsprzecznie zasłużyła na miano najsympatyczniejszej drużyny Mistrzostw.
W niedzielę 13 maja odbyła się ceremonia zakończenia Mistrzostw. Puchary i medale dla najlepszych drużyn wręczał z-ca Prezesa Beskidzkiej Izby Lekarskiej dr Marek Wietrzny, natomiast najlepsi zawodnicy Mistrzostw odebrali pamiątkowe puchary i dyplomy z rąk przedstawiciela Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu w Warszawie, znanego trenera siatkówki pana Wiktora Kreboka.
Nagrodę dla najwszechstronniejszego zawodnika Mistrzostw otrzymał głosami uczestników dr Szymon Banak z Zakopanego. Najlepszym rozgrywającym okazał się dr Jacek Brajczewski z Białegostoku, a najlepszym atakującym dr Tomasz Lűbek z Lublina.
Organizatorzy przyznali też nagrody specjalne. Nagrodę dla najstarszego zawodnika Mistrzostw otrzymał dr Mieczysław Bagiński z Bielska-Białej, który swoją postawą na boisku zasłużył na wielkie brawa pozostałych uczestników turnieju, podczas ceremonii zamknięcia. Wyróżnione zostały dwie jedyne uczestniczki imprezy panie dr Andżelika Kisielewska oraz dr Iwona Wierzbicka. Efektowne zbicia i bloki tej pierwszej wzbudzały wielokrotnie ogromny aplauz widzów zebranych na trybunach.
Okazją do wymiany wrażeń i wspomnień był bankiet, podczas którego uczestnicy w przyjacielskiej atmosferze wymienili adresy i umówili się na ponowne spotkanie za rok. Tradycyjnie pierwszeństwo w organizowaniu następnych Mistrzostw ma tegoroczny zwycięzca. Czy skorzysta z tego przywileju wkrótce się okaże.
Impreza nie udałaby się bez wydatnej pomocy sponsorów, dlatego organizatorzy raz jeszcze pragną podziękować sponsorom: firmie „Sanofi-Synthelabo” za zorganizowanie bankietu i ufundowanie pamiątkowych koszulek oraz wydawnictwu „alfa-medica press”, serwisowi internetowemu „Emedica.pl” oraz firmie „Servier” i „Roche” za ufundowanie nagród rzeczowych.