Międzynarodowy koncern handlowy Metro AG nie wybuduje hipermarketu przy ul. Bohaterów Monte Cassino w Bielsku-Białej. Firma, która otrzymała niedawno pozwolenie na budowę, prowadzi właśnie rozmowy z Francuzami na temat sprzedaży inwestycji.
Renata Juszkiewicz, rzecznik polskiego oddziału Metro AG przyznała, że potencjalnym nabywcą jest francuski koncern Auchan. - To jedyny inwestor, z którym prowadzimy rozmowy na temat sprzedaży terenu - powiedziała. Nie chciała natomiast ujawnić dlaczego Metro AG zrezygnowało z budowy hipermarketu. Zgodnie z wcześniejszymi planami, obiekt miał mieć 47 tys. metrów kw. powierzchni. Oprócz hali hipermarketu oraz galerii handlowej miał mieścić się w nim także sklep z artykułami budowlanymi i wyposażenia wnętrz. Metro AG działa w 21 krajach. Do tej pory uruchomił w Polsce 66 obiektów i stworzył 18 tysięcy nowych miejsc pracy. W Polsce zainwestował już 2,5 miliarda złotych i jest największym koncernem handlowym na naszym rynku.
W Bielsku-Białej zgodę na budowę hipermarketów mają na razie dwa koncerny handlowe. Wspomniany już Metro AG oraz holenderski koncern Ahold, który buduje Centrum Handlowe Sarni Stok. Jacek Kachel, rzecznik bielskiego Urzędu Miasta przyznał, że gmina liczy, iż dzięki powstaniu hipermarketów wzrośnie ilość małych sklepów, podobnie jak ma to miejsce w Krakowie. - Zleciliśmy krakowskiej Akademii Ekonomicznej opracowanie analizy, jak hipermarkety wpłyną na zmianę struktury handlu w naszym mieście. Ponieważ nie ma jeszcze w Bielsku żadnego takiego obiektu, opracowano ją na podstawie Krakowa, gdzie istnieje 8 hipermarketów i 4 duże specjalistyczne sklepy. Okazało się, że nim powstały, w mieście było 5,6 tysiąca małych sklepów. Obecnie jest ich 10 tysięcy - powiedział.