Uroczyste przekazanie do użytku po rekonstrukcji bielskiego dworca nastąpi w sobotę o 9.00. Zobaczyć wówczas będzie można wspaniale prezentujące się elewację zewnętrzną i zabytkowe wnętrze. - Obiekt został przywrócony do stanu pierwotnego - zapewnia konserwator miejski Piotr Kubańda. - Pieniądze dały głównie miasto i PKP. Na początku remontu odkryto polichromię, która okazała się warta tego, by inwestować w jej odnowienie. Efekt widać. To najpiękniejsza polichromia od Wiednia do Lwowa. Została wykonana w stylu pompejańskim w XVIII wieku. Udało się zachować ją w całości z boniowaniami ścian, czyli malarskimi dekoracyjnymi elementami. Wydobyto na niej wszystkie elementy, arabeski i groteski. Obiekt wyposażono w nowoczesny system kasowy z tzw. zamkniętymi obwodami dostępu do pieniądza, zapleczem socjalnym dla pracowników, ale równocześnie z dobrym dostępem podróżnych do kas. Zmieniło się główne wejście, dzięki czemu łatwiej dostać się na dworzec i wyjść na perony, jednocześnie część podróżnych wygodnie może gromadzić się przy kasach.
Budynek odrestaurowano całkowicie, odnowiono elewację i dach. Od strony peronów wyremontowano wiatę przylegającą do budynku. Osadzona jest na okazałych słupach żeliwnych. Na peronach i od strony ulicy położono efektowny bruk. Oświetlenie jest współczesne, ale stylizowane na stare. Dodatkowo dyskretnie podświetlone są elementy kamienne pod zadaszeniem.
Na tablicy, która po odnalezieniu i odnowieniu budziła kontrowersje, bo deklaruje podległość bielszczan cesarzowi, odkryto pomyłkę. Treść jest jednak historyczna i postanowiono ją zachować.
- Jedno hasło zawiera błąd. To świadczy, że antykwę dłubał Słowianin i zapomniał o jednym ,e". Nadzór widać też był słowiański i błąd został. Pod tablicą pojawi się wkrótce tłumaczenie tekstu i krótka historia dworca - mówi Piotr Kubańda.
TADEUSZ KULSKI, dyrektor Zakładu Przewozów Pasażerskich PKP w Bielsku: - W sobotę zostanie otwarty hol główny dworca. Pasażerowie będą mogli korzystać z wyremontowanego obiektu, który przypomina ten z roku 1890. Po 4-letnim remoncie pasażerowie nie będą musieli obchodzić budynku dworca, by kupić bilety. Podczas remontu wejście do poczekalni i kas biletowych było możliwe jedynie od strony peronu pierwszego. Przed remontem kasy były naprzeciw niego i było jedno wyjście na perony. Osoby, które bilety kupiły wcześniej, musiały przeciskać się przez tłum oczekujących do kas. Teraz są one tylko z prawej strony wejścia głównego. Są też dwa wygodne wyjścia na perony.
/naszemiasto.pl/