REKLAMA

Cygański Las

Park leśny z szerokimi ścieżkami i nielicznymi ławkami. Dwa szlaki turystyczne: żółty i zielony.

Trasy rowerowe
Bielsko-Biała
http://

Cygański Las (niem. Zigeunerwald) - leśny park w Bielsku-Białej, jest bardzo popularnym miejsce m wypoczynku mieszkańców miasta. Położony jest on w południowej części dawnego Bielska (choć administracyjnie podlegał do 1990 roku Bystrej Śląskiej), na styku Pogórza Śląskiego i Beskidu Śląskiego, na zboczach Koziej Góry. W okresie PRL-u nazywany również Parkiem Ludowym.

Początkowo był to las, który z racji bliskości położenia był chętnie odwiedzany przez bielszczan. Szczególną popularność zyskał w XIX wieku, kiedy porośnięty był naturalnym starodrzewem (później wyciętym, a następnie odtworzonym). Początkowo był zwany Kozim (niem. Ziegenwald), następnie dzięki literówce - Cygańskim (niem. Zigeunerwald). W park przekształciło go Towarzystwo Upiększania Miasta (Bielitz Biala Verschönerungsverein) w drugiej połowie XIX wieku - wytyczyło alejki, wybudowało mostki, udostępniło źródełka. Od 1870 działał pierwszy hotel (Dom Kuracyjny), od 1861 pierwsze kąpielisko; dojazd był możliwy omnibusem konnym (od 1878), a od 1895 r. tramwajem.

W Cygańskim Lesie występują naturalne skupiska leśne i nieleśne (m.in. buczyna karpacka, jaworzyna górska z miesięcznicą trwałą, grąd oraz łęgi jesionowe).

W 1997 powołano zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Cygański Las" o powierzchni 925 hektarów. Na skutek zmian przepisów i sprzeciwów części inwestorów, chcących rozbudowywać tutaj infrastrukturę turystyczną ostateczna powierzchnia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego wynosi 593 hektarów (uchwała Rady Miasta z 2004; wyłączono zbocza Dębowca i Szyndzielni). Granice obejmują zbocza Koziej Góry oraz północno-wschodnie zbocza góry Kołowrót, gdzie w przyszłości planuje utworzyć się rezerwat "Kołowrót", mający chronić fragmenty jaworzyny karpackiej oraz buczyny karpackiej i górskiej.

Z Cygańskiego Lasu prowadzą znakowane piesze szlaki turystyczne - żółty do schroniska Stefanka na Koziej Górze; szlak zielony również prowadzi do schroniska, ale inną trasą - nieczynnym torem saneczkowym. Odbijając po drodze na szlak czerwony można dotrzeć do Bystrej Śląskiej. Na alejkach spacerowych zimą można uprawiać narciarstwo biegowe.

Obecnie na obrzeża Cygańskiego Lasu kursują linie 1/1s i 14 MZK Bielsko-Biała (pętla autobusowa na miejscu dawnego przystanku tramwajowego), można także przejść ok. 800 metrów z pętli Mikuszowice Błonia (linie 12, 21, 24 i 24bis).

Tagi: Trasy rowerowe, turystyka, rekreacja, rower, Cygański Las, trasy rowerowe w Bielsku-Białej, wypoczynek, trasy rowerowe Bielsko, ścieżki rowerowe Bielsko, ścieżki rowerowe, drogi dla rowerów, trasy dla rowerzystów, ścieżki dla rowerzystów, spacer, wypoczynek, piesze wycieczki, piesze wędrówki, piesze wycieczki Bielsko, piesze wędrówki Bielsko, rowerzyści, przejażdżki rowerowe, przejażdżki rowerów Bielsko, park leśny, rowery, rowery Bielsko

Stronę odwiedzono: 35979 razy.
Aktualizacja: 2008-11-05 08:38:14

Masz uwagi co do aktualności wpisu? Kliknij

Komentarze 3

Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem. Więcej informacji w regulaminie portalu i polityce prywatności.

Klauzula informacyjna ›
Avatar
las
właśnie dziś byłem na Koziej Górce, tną drzewa na zboczu od Aleksandrowic jak sie patrzy średnica 50 cm to norma!
2012-08-19, 22:39
Ocena: 50%
Odpowiedz
Oceń komentarz:
Avatar
Meg
Nieprawda ja jestem ;p
2008-03-20, 21:10
Ocena: 50%
Odpowiedz
Oceń komentarz:
Avatar
temps
nic tu nie ma
2007-11-12, 20:56
Ocena: 50%
Odpowiedz
Oceń komentarz:

Zobacz również:

REKLAMA
ŁADOWANIE..