Po wprowadzeniu w 1996 r. stref parkingowych w Bielsku-Białej znalezienie miejsca do darmowego parkowania graniczyło niemal z cudem. Główną motywacją przy wprowadzaniu stref parkingowych - była chęć zmniejszenia liczby samochodów w ścisłym centrum miasta. Takie ograniczenie ruchu kołowego w centrum chciano wprowadzić wzorem innych miast. Od początku powstania systemu - administrowanie strefą dysponującą liczbą 1300 miejsc parkingowych nie było jednak dochodowe dla miasta. Gmina opłacała firmę administrującą strefami sumą ok. 80 tys. zł miesięcznie niezależnie od rotacji pojazdów na parkingach i dochodowości przedsięwzięcia. Końcem ubiegłego roku umowę z Intelparkiem renegocjowano. Według ustalonych na nowo zasad - administrator co miesiąc miał odprowadzać do miejskiej kasy 30% dochodów z parkowania w strefie.
W sierpniu br. wygasa umowa gminy z administratorem sieci stref płatnego postoju. Od tego momentu cała sieć parkomatów staje się własnością gminy Bielsko-Biała.
Zarząd Miasta Bielska-Białej wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom mieszkańców planuje dokonać zmian w strefach płatnego postoju. Przede wszystkim pierwsza godzina parkowania w centrum miasta będzie bezpłatna. Jest to korzystne rozwiązanie zarówno dla mieszkańców jak i dla osób z poza Bielska. Kierowcy przebywający w mieście tylko przejazdem i parkujący tylko raz nie będą musieli kupować karty parkingowej - kosztującej ok. 30 zł.
Dodatkowo potrzebne będzie zatrudnienie kilku nowych pracowników - potrzebnych do obsługi strefy parkingowej. Zatrudnienie w charakterze "pracowników parkingowych" znajdzie więc co najmniej kilku bezrobotnych.
Planuje się poza tym podzielenie stref płatnego postoju na kilka części, z których każda będzie administrowana i zarządzana przez inną instytucję. Chodzi tutaj o organizacje charytatywne działające w mieście . Działalność organizacji charytatywnych finansowana jest częściowo z budżetu miasta ( dotacje ). Po wprowadzeniu takich zmian instytucje charytatywne działające w Bielsku-Białej uzyskałyby stałe źródło dochodu za usługi świadczone na rzecz gminy.
Zmiany te planuje się wprowadzić od sierpnia br. Obecnie trwają pracę nad przygotowaniem projektu takiej reformy - następnie trafi on pod obrady Rady Miejskiej.
/um.bielsko.pl/