REKLAMA

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Muzeum w Bielsku-Białej ma swoja siedzibę w Zamku. Dojście do ekspozycji stałej, mieszczącej się na pierwszym piętrze, prowadzi przez XIX-wieczny westybul.

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Muzea
ul. Wzgórze 16 (Zamek)
43-300 Bielsko-Biała
tel.: (033) 822 06 56
fax: (033) 811 10 35
http://www.muzeum.bielsko.pl

Ekspozycja stała obejmuje pomieszczenia na pierwszym piętrze. Dojście do niej prowadzi przez XIX-wieczny reprezentacyjny westybul. W zachodnim skrzydle budowli znajdują się pokój myśliwski oraz zbrojownia.

Pomieszczenia skrzydła południowego prezentują sztukę polską i europejską od XIV do XVII wieku. Sąsiaduje z nimi rokokowa w swoim wystroju sala koncertowa oraz salon biedermeierowski. Skrzydło wschodnie zamku zajmuje galeria malarstwa. Prezentowane jest tu XIX-wieczne malarstwo realistyczne i akademickie, malarstwo z okresu Młodej Polski, prace artystów związanych z Bielskiem-Białą w okresie dwudziestolecia międzywojennego po czasy współczesne.

Pomieszczenia skrzydła północnego mieszczą część ekspozycji poświęconej etnografii, dziejom miasta i zamku oraz tradycjom rzemieślniczym Bielska i Białej, oraz niedawno otwarte wnętrza prezentujące pamiątki po rodzinie Sułkowskich. Do najnowszych ekspozycji należy tzw. sala z rycerzem ukazująca relikty architektoniczne dziejów bielskiego zamku, oraz owego rycerza - fragment renesansowej kompozycji malarskiej, znajdujący się niegdyś nad wejściem do głównego budynku zamkowego.

Na korytarzu od strony dziedzińca zgromadzono kolekcję grafiki artystów z początków XX wieku oraz liczne portrety przedstawiające mieszkańców Bielska i Białej w XIX i XX wieku.

Działy:
Archeologii - tel. 816 99 15, e-mail:
[email protected]
Etnografii - tel. 816 99 18, e-mail: [email protected]
Sztuki - tel. 816 99 17, e-mail: [email protected]
Historii - tel. 816 99 13, e-mail: [email protected]
Oświatowy - tel. 816 99 14, e-mail: [email protected]
Biblioteka Fachowa - tel. 816 99 11LokalizacjaMuzeum Historyczne w Bielsku-Białej – zobacz wydarzenia w tym miejscu
Tagi: muzeum, muzea w Bielsku-Białej, zabytki, sztuka, historia, eksponaty, wystawy, rzeźby, obrazy, zamek, zamek Bielsko, zabytki Bielsko, sztuka Bielsko, historia Bielsko, obrazy Bielsko, rzeźby Bielsko, eksponaty Bielsko, muzea Bielsko, muzeum historii Bielsko, muzeum sztuki Bielsko, wystawy Bielsko, wystawy sztuki, Zamek Sułkowskich, Sułkowscy Bielsko, muzeum Sułkowskich, zbrojownia Bielsko, grafika, grafika Bielsko, dzieje miasta, dzieje miasta Bielska
Grupa: Muzea

Stronę odwiedzono: 74906 razy.
Aktualizacja: 2022-08-05 17:34:07
Jesteś właścicielem obiektu/firmy?
Chcesz zmienić dane - kliknij

Masz uwagi co do aktualności wpisu? Kliknij

Komentarze 3

Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem. Więcej informacji w regulaminie portalu i polityce prywatności.

Klauzula informacyjna ›
Avatar
Michał
Witam,
CO jeżeli by się zgłosiła osoba z rodziny po te pamiątki?
2018-06-05, 01:49
Ocena: 100%
Odpowiedz
Oceń komentarz:
Avatar
lciftYbvSP
- Dziekuje za mile slowa bo to dzieki Wam psotwaly te magiczne obrazy pelne milosci, ktore szczegolami nas wszystkich porazaja Bede bardzo dlugo pamietal o Was i dziekuje, ze bylem z Wami w tamtym dniu!
2012-02-28, 17:24
Ocena: 75%
Odpowiedz
Oceń komentarz:
Avatar
kuzyneczka
Zygmunt!!!!! nie odeszłeś tak całkiem od nas ... .dalej jesteś z nami i wykonujesz to swoje cudowne Rzemiosło ..ale Pan Bóg postanowił zobaczyć Twoj kunszt z bliska!!!
Pamiętaj o nas Hania Sylwia i Janek
2011-02-22, 15:33
Ocena: 75%
Odpowiedz
Oceń komentarz:

Zobacz również:

REKLAMA
ŁADOWANIE..