W symbolicznym miejscu odbyły się wczoraj II Transgraniczne Targi Pracy, Przedsiębiorczości i Edukacji organizowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach. W miejscu symbolicznym, bo tuż obok polsko-czeskiego przejścia granicznego - w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie. Od czasu wejścia Polski do strefy Schengen, w grudniu ubiegłego roku, o istnieniu przejścia na moście nad Olzą przypominają tylko opuszczone budki graniczne.

Od momentu wstąpienia Polski, Czech i Słowacji do Unii Europejskiej rynki pracy w tych trzech państwach są otwarte dla ich obywateli. Przepływ pracowników zdecydowanych na podjęcie zatrudnienia poza granicami własnego kraju bywa jednak ograniczany na skutek problemów transportowych, bariery językowej, jak również braku dostatecznych informacji o zapotrzebowaniu na pracowników oraz wolnych miejscach pracy.

Aktywne działania, zmierzające do zminimalizowania utrudnień na unijnym rynku pracy, prowadzą Europejskie Służby Zatrudnienia (EURES), funkcjonujące w strukturach publicznych służb zatrudnienia.

Właśnie w ramach EURES, Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach zorganizował wczoraj w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie drugą edycję Transgranicznych Targów Pracy, Przedsiębiorczości i Edukacji. Głównym celem przedsięwzięcia było zaprezentowanie przez pracodawców z Polski, Czech i Słowacji szerokiej gamy ofert zatrudnienia w każdym z wymienionych krajów, przedstawienie przez przygraniczne uczelnie i instytucje edukacyjno-szkoleniowe możliwości kontynuowania nauki, podnoszenia kwalifikacji czy zdobywania nowych umiejętności. Zainteresowani mogli również uzyskać fachowe informacje w kwestiach podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej w poszczególnych krajach. Ważnym elementem Targów była stworzenie możliwości nawiązania kontaktów pomiędzy poszczególnymi wystawcami oraz osobami zwiedzającymi Targi.

W Targach udział wzięło prawie 50 wystawców z Polski, Czech i Słowacji (26 pracodawców, 11 urzędów i instytucji rynku pracy, agencje zatrudnienia, uczelnie oraz instytucje wspierające rozwój przedsiębiorczości), zaprezentowano ponad 1000 ofert pracy. Dwa tysiące zwiedzających mogło zapoznać się z propozycjami zatrudnienia m.in. w branży motoryzacyjnej, transporcie, w zawodach: tłumacza, księgowego, specjalisty ds. HR, magazyniera, fryzjera, operatora maszyn.

Odwiedzający Targi mogli również skorzystać z porad prawnych oraz zawodowych, zapoznać się z warunkami życia i pracy za granicą, których udzielali specjaliści z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, a także przedstawiciele czeskich i słowackich służb zatrudnienia. Duże zainteresowanie imprezą pokazuje, iż istnieje potrzeba tworzenia podobnych inicjatyw w przyszłości.

W tej chwili powstaje transgraniczne partnerstwo EURES-T Beskidy mające charakter współpracy przygranicznych urzędów pracy i innych instytucji rynku pracy, związków zawodowych, organizacji pracodawców, instytucji edukacyjnych i szkoleniowych z przygranicznych regionów Polski, Czech i Słowacji.

Autor: PB