15 listopada minął rok od przekazania bielskiemu Muzeum Diecezjalnemu zabytkowego i pięknie usytuowanego, ale wymagającego generalnego remontu budynku. 1 października 2011 weszła w życie decyzja o utworzeniu Diecezjalnego Muzeum w Bielsku-Białej. Na stanowisko dyrektora powstającej placówki mianowano księdza doktora Grzegorza Klaję.
 
Twórcy muzeum postanowili, że realizacja projektu pójdzie dwoma torami. Pierwszy z nich to generalny remont budynku przy ul. Schodowej 2, przeznaczonego na ekspozycje muzealne, który jak na razie jest w opłakanym stanie. Od 20 lat nie był remontowany. Oficjalne przekazanie obiektu przez parafię katedralną nastąpiło 15 listopada ubiegłego roku. Po przejęciu budynku przez muzeum uzyskano zezwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Urzędu Miejskiego na pierwszą część prac remontowych. Do tej pory naprawiono dach, a wkrótce ma ruszyć renowacja fundamentów.
 
Trzykondygnacyjne wnętrze z przeszklonym dachem i starodawną konstrukcją przepuszczającą światło słoneczne aż do podziemi, po renowacji ma być przepiękne. Wymaga jednak jeszcze mnóstwa pracy i pieniędzy. Całość jest finansowana z funduszy diecezji, ale twórcy muzeum nie ukrywają, że liczą na wsparcie sponsorów. Drugie zadanie to przeprowadzenie całościowej inwentaryzacji zabytków znajdujących się w diecezji bielsko-żywieckiej. Podobnie jak remont budynku, jest już ono w fazie realizacji.

 
Poza tymi dwoma głównymi zadaniami bardzo ważne jest przygotowanie sali magazynowej, w której można będzie gromadzić kolekcję. Muzeum posiada już duży zbiór starodruków, kilkanaście zabytkowych ornatów i innych zabytków wykonanych z tkanin, kilka cennych obrazów oraz innych historycznych przedmiotów. Szczególnie cenna jest unikatowa kapa, czyli szata liturgiczna wykonana z czapraka tureckiego, ofiarowana Kościołowi przez Jana III Sobieskiego po zwycięstwie pod Wiedniem. Historycy datują ten eksponat na koniec XVI lub początek XVII wieku. Pomimo upływu lat, kapa jest w dobrym stanie i pełna żywych kolorów.
 
Miniony rok to dla twórców muzeum z jednej strony czas intensywnych działań związanych z tworzeniem nowej instytucji, z drugiej zaś okres pełen radości z sukcesów, bowiem część założeń już udało się wprowadzić w życie. W lutym otwarto stronę internetową (muzeum.diecezja.bielsko.pl), która stała się źródłem informacji na temat muzeum. Jego twórcy rozpoczęli także promowanie swego dzieła, tworząc grupę przyjaciół i sympatyków powstającej placówki. Poza tym udało się rozpocząć cykl konferencji edukacyjnych poświęconych wybranym zabytkom diecezji, zatytułowany „Przez sakralne do sacrum”.
 
Przed twórcami nowego muzeum nawał pracy. Planowany termin otwarcia muzeum, to koniec roku 2014.
 
Tekst i foto: Marcin Kowalski (Kronika Beskidzka)