W naszym kąciku kulinarnym prezentujemy oryginalne potrawy na co dzień i od święta. Polecają je doświadczeni szefowie kuchni z bielskich hoteli: Bartosz Pogorzałek z Sahary oraz Magdalena Kubala z Vienny. Chcielibyśmy, aby każdy znalazł w tym miejscu prosty sposób na niebanalny i smaczny posiłek, który można wykonać samodzielnie. Czekamy także na przepisy własne Czytelników.
 
Gęś na polskich stołach gości od wieków. W czasach naszych prababek pieczono ją z jabłkami (gruszkami), podawano z czerwoną kapustą, duszono z majerankiem, faszerowano kaszą, podlewano sosem śliwkowym, wiśniowym lub żurawinowym. Na świętego Marcina w niektórych regionach kraju wypadało spróbować czarniny lub gęsich podrobów (żołądki, wątróbka, szyja) albo gęsiego smalcu do chleba.
 
Dziś gęsinę często zastępuje tańsza i mniej pracochłonna kaczka. Tym bardziej na uwagę zasługuje nawiązujący do staropolskich tradycji przepis polecany przez Bartosza Pogorzałka, szefa kuchni w restauracji bielskiego hotelu Sahara. Potrawa na uroczysty obiad rodzinny lub przyjęcie w większym gronie. Gęś w borowikach, to wykwintne danie obecne w kartach dobrych restauracji. Spróbować warto.
 
Filet z gęsi duszony w borowikach
 
Składniki na cztery porcje
 
- 800 g fileta z gęsi
- sól
- świeżo mielony pieprz
- liść laurowy i ziele angielskie
- gałązka tymianku
- cztery ząbki czosnku
- 100 g obranej marchwi
- 100 g obranego selera
- 100 g obranej pietruszki (korzeń)
- maggi
- łyżka mąki pszennej
- 100 g cebuli
- 250 g borowików (mogą być mrożone)
- 500 ml bulionu drobiowego
 
Sposób przyrządzenia
 
Filet z gęsi czyścimy z resztek piór, nacinamy skórę i oprószamy pieprzem i solą. Odstawiamy na 20 minut do lodówki. W tym czasie kroimy warzywa w grubszą kostkę. W rondlu o wysokich brzegach rozgrzewamy 3-4 łyżki oleju, wkładamy gęś (skórą do dołu), a kiedy się zrumieni - obracamy i wkładamy warzywa korzeniowe, posiekany czosnek, pokrojoną w piórka cebulę, liść laurowy, ziele angielskie, tymianek. Smażymy wszystko razem około 5-7 minut.

 
Grzyby rozmrażamy, myjemy, kroimy w grubsze plastry i wkładamy do garnka. Całość podlewamy bulionem, przykrywamy i dusimy tak długo aż gęś będzie miękka. Po około dwóch godzinach wyjmujemy gęś z wywaru, resztę lekko zagęszczamy zawiesiną z mąki i wody. Doprawiamy solą, pieprzem i odrobiną maggi. Gęś układamy na półmisku, okładamy warzywami z grzybami i polewamy sosem. Jako dodatek mistrz Pogorzałek poleca szczególnie kaszę jęczmienną oraz młode buraczki glazurowane miodem.
 
xxx
 
Uwaga, konkurs! Czterech naszych czytelników może bezpłatnie uczestniczyć w degustacji fileta z gęsi duszonego w borowikach w hotelowej restauracji. Aby wygrać jedno z dwóch podwójnych zaproszeń na degustację, należy wysłać maila zatytułowanego "sahara" na adres: [email protected]. W treści maila zamieszczamy:

- imię i nazwisko
- adres e-mail
- telefon kontaktowy

Liczy się kolejność zgłoszeń. O wygranej i sposobie jej realizacji zwycięzcy zostaną poinformowani drogą telefoniczną. 

Robert Kowal

Wszystkie przepisy znajdują się w zakładce Bielskie smaki i smaczki