Z powodu nierentowności KWK Silesia miała w pierwszym kwartale 2008 przejść w stan "uśpienia", co w praktyce oznaczało jej likwidację. Wprawdzie Kompania Węglowa zapewniała, że górnicy nie zostaną zwolnieni, ale zaczęto szukać sposobu na uratowanie kopalni. Wkrótce okazało się, że zakład nie tylko przetrwał złe czasy, ale dziś poszukuje rąk do pracy.
 
Niespełna dwa lata temu Skarb Państwa sprzedał nierentowną czechowicką kopalnię „Silesia”. Właścicielem PG Silesia zostali czeska grupa holdingowa Energetický a Průmyslový Holding a.s. oraz pracownicy kopalni. Był to pierwszy przypadek, kiedy śląscy górnicy nie witali prywatnego inwestora protestami, ale z otwartymi ramionami. Silesia stała się drugą po lubelskiej Bogdance prywatną kopalnią w Polsce, a pierwszą na Śląsku.                                                                 
 
Praca w kopalni
 
Grupa EPH zapowiedziała gruntowną restrukturyzację kopalni i szeroko zakrojone inwestycje. Słowa dotrzymała, inwestując w zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu pracy górników oraz unowocześnienie parku maszynowego. Suma nakładów finansowych przeznaczonych na modernizację kopalni od 2010 roku wyniosła 108 mln euro.

 
Przedsiębiorstwo zatrudnia w tej chwili około 1,8 tys. osób i sukcesywnie zwiększa zatrudnienie. Jak poinformowała nasz portal Ewa Szpejna z PG Sielsia, do końca bieżącego roku czechowicka kopalnia planuje zatrudnić około 400 osób. Poszukiwani są przede wszystkim górnicy oraz elektromonterzy, najlepiej z wykształceniem zawodowym w specjalnościach związanych z przyszłym zatrudnieniem.
 
W lutym 2012 roku PG Silesia nawiązała współpracę badawczą, edukacyjną i kadrową z Politechniką Śląską. Kopalni bardzo zależy na kształceniu pracowników na studiach wyższych, doktoranckich i podyplomowych oraz na uzgadniania tematów prac badawczych i magisterskich. Aby zapewnić sobie ciągły napływ wysoko specjalizowanej kadry, przedsiębiorstwo organizuje stałe szkolenia i kursy specjalistyczne.
 
Ruszyło wydobycie
 
W kwietniu 2012 roku PG Silesia wznowiła eksploatację węgla w Czechowicach-Dziedzicach. Przeróbka węgla ruszyła 7 maja. Aktualnie prowadzone są ostatnie testy pracy maszyn, urządzeń oraz systemów wchodzących w skład infrastruktury wydobywczej w pierwszej ścianie kopalni. Wydobywany węgiel przeznaczony jest zarówno dla sektora energetycznego, jak i do sprzedaży detalicznej. Oprócz węgla kamiennego, przedsiębiorstwo będzie sprzedawać gaz kopalniany, kamień do celów budowlanych, a także dostarczać rozwiązania w zakresie ekologicznego składowania minerałów energetycznych.
 
Zarząd EPH idzie prostą drogą do założonego celu, którym jest przekształcenie kopalni w dochodową i korzystającą z nowoczesnych technologii firmę. W przeciwieństwie do wielu przedsiębiorstw na rynku, które redukują personel, aby przetrwać obecny kryzys finansowy, Silesia poszukuje rąk do pracy. Zatrudnienie w kopalni może być więc alternatywą dla bezrobotnych bielszczan.
 
Katarzyna Jamro