Nasz artykuł pt. Wszyscy przegrali z "Naturą" wzbudził wiele emocji nie tylko wśród Czytelników, ale także urzędników i ekologów. Choć w publikacji nie odnosiliśmy się do działalności Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, zastępca dyrektora RDOŚ poczuła się zobowiązana stanąć w obronie "Natury". Poniżej publikujemy obszerny list, którego autorka wskazuje nieprawdziwe jej zdaniem tezy zawarte w artykule.
 
„Chociaż artykuł red. Marty Polak Wszyscy przegrali z naturą opublikowany na portalu www.bielsko.biala.pl w poniedziałek, 27 lutego 2012 r. nie odnosi się do działalności Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, to jednak powodu nieprawdziwych treści, jakie są w nim zawarte czujemy się w obowiązku przedstawić swoje stanowisko.
 
Zasady zrównoważonego rozwoju
 
Nie wdając się w polemikę z ocenami Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego Klub Gaja, nie można pozostawić bez komentarza zupełnie niezgodnej z rzeczywistością tezy artykułu, że Sieć Natura 2000 to rozwiązanie szkodliwe, z powodu którego nie są realizowane przedsięwzięcia istotne z punktu widzenia lokalnych społeczności. Zasady ochrony obszarów włączonych do Sieci nie wykluczają aktywności człowieka, nie stoją także sprzeczności z inwestycjami. Wymagają jedynie, żeby przyroda nie poniosła strat z tytułu tej działalności - podstawowym warunkiem jest gospodarowanie zgodne z. zasadami zrównoważonego rozwoju.
 
Również przykłady przywołane dla uzasadnienia założenia teksty są zupełnie niezrozumiale z punktu widzenia stanu faktycznego. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach koordynuje funkcjonowanie Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 w województwie śląskim oraz odpowiada za ochronę obszarów do niej zakwalifikowanych. W związku z tym do obowiązków RDOS należy wydawanie opinii w sprawie obowiązku przeprowadzenia oceny i zakresu raportu dla przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na takie obszary oraz uzgadnianie warunków realizacji dla tych przedsięwzięć, które oceniono jako mogące znacząco oddziaływać na środowisko. Z tego tytułu urząd posiada wiedzę o wszystkich planowanych i realizowanych przedsięwzięciach, których lokalizacja obejmuje tzw. „obszary naturowe".
 
Do katowickiego RDOS nigdy nie wpłynął wniosek o ustalenie warunków przedsięwzięcia polegającego na budowie kanalizacji w sołectwie Bronów. Co więcej, w województwie śląskim nie miał miejsca ani jeden przypadek, w którym ze względu na program Natura 2000 uniemożliwiona byłaby budowa kanalizacji gminnej. Jak wynika z informacji podanych przez samą autorkę tekstu, to nie lokalizacja na obszarach Natura 2000 była przy czy na. że wieś ta nie została ujęta w projekcie, lecz przepisy w świetle których, (...) na każdym kilometrze kwadratowym danego obszaru (...) musi zamieszkiwać odpowiednia liczba osób", którego to warunku Bronów nie spełnia.
 
Ocena oddziaływania na środowisko
 
Natomiast w temacie modernizacji tras narciarskich na stokach Skrzycznego planowanych przez Centralny Ośrodek Sportu, fakty są następujące. 4 października 2011 roku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach pomimo tego. że inwestycja realizowana ma być na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego i w pobliżu granic Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk „Beskid Śląski", a inwestor na tym etapie postępowania nie był w stanie wskazać precyzyjnie działek, na których będą prowadzone prace - uzgodnił warunki realizacji przedsięwzięcia, przy zachowaniu których inwestycja będzie spełniała wymagania w zakresie ochrony środowiska.
 
Ze względu na jej specyfikę, precyzyjnie określenie lokalizacji w odniesieniu do działek ewidencyjnych, a tym samym precyzyjne określenie skali oddziaływania na poszczególne elementy środowiska, będzie możliwe po sporządzeniu projektu budowlanego. W związku z tym, dokonując uzgodnienia nałożono na inwestora jednocześnie obowiązek przeprowadzenia ponownej oceny oddziaływania na środowisko. Jest ona przeprowadzana na etapie uzyskiwania pozwolenie na budowę i umożliwia doprecyzowanie warunków realizacji przedsięwzięcia, w sposób gwarantujący skuteczną ochronę środowiska. Uzgodnienie warunków, umożliwiło Burmistrzowi Szczyrku wydanie w grudniu 2011 r. decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację tego przedsięwzięcia.
 
Pomimo sugestii Pani Redaktor, temat obecności nietoperzy w jaskiniach Beskidu Śląskiego w świetle wyników licznie prowadzonych badań - nie podlega dyskusji. To pasmo górskie wyróżnia się spośród innych pasm południowej części województwa śląskiego występowaniem dużej ilości jaskiń i schronisk podskalnych. Część z tych obiektów znajduje się na terenie Specjalnego Obszaru Ochrony Natura 2000 „Beskid Śląski''. Jaskinie nie udostępnione do zwiedzania, znalazły się w Załączniku 1 Dyrektywy Rady w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory, jako jedno z cennych siedlisk występujących na tym terenie.
 
Nietoperze się przemieszczają
 
Stanowią one główne zimowe schronienie dla podkowca małego - jednego z siedemnastu gatunków nietoperzy stwierdzonych w Beskidzie Śląskim. Latem gatunek ten tworzy duże kolonie rozrodcze, głównie na strychach i poddaszach budynków użytkowych i kościołów. Największe letnie skupiska ssaki te tworzą w kościołach w Radziechowach oraz w Górkach Wielkich. Na przedpolu Karpat największa kolonia letnia została stwierdzona na strychu i w piwnicach zabytkowego młyna w miejscowości Pierściec. Wszystkie te trzy siedliska zostały zakwalifikowane do specjalnej ochrony jako obszary Natura 2000. Z badań wynika, że te same osobniki, które w okresie letnim tworzą kolonie rozrodcze w wyżej wymienionych miejscowościach, zimą przemieszczają się do jaskiń położonych w Beskidzie Śląskim, między innymi w rejonie Skrzycznego.
 
Fakt ten został uwzględniony we wspominanym wcześniej Postanowieniu uzgadniającym, w którym postawiony został warunek, aby prace niwelacyjne związane z likwidacją szczelin skalnych położonych na obrzeżu obecnej trasy narciarskiej prowadzić poza okresem hibernacji nietoperzy, tj. od 15 listopada do 15 kwietnia. Natomiast w przypadku stwierdzenia przez chiropterologa braku nietoperzy w tych obiektach - dopuszczono prowadzenie prac przez cały rok”.
 
Pod listem podpisała się zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach, Regionalny Konserwator Przyrody Jolanta Prażuch.

 
xxx
 
Od Redakcji. Nadawca listu tłumaczy, że „Natura” wcale nie szkodzi naturze, a tym bardziej ludziom. Wbrew informacjom uzyskanym przez nas od sołtysów Bronowa i Zabrzega, przedstawiciel RDOŚ zapewnia, że w województwie śląskim nie było przypadku, w którym ze względu na program „Natura 2000” zostałaby zablokowana budowa kanalizacji. Co do kwestii tras narciarskich w Szczyrku, dyrektor podkreśla, że nietoperze w jaskiniach na Skrzycznem są, a dowodem na ich obecność ma być zlokalizowanie letnich kolonii tych malutkich ssaków w kościołach w Radziechowach oraz w Górkach Wielkich. Co więcej, brak inwestycji na stokach Skrzycznego jest zdaniem Pani Dyrektor podyktowany m.in. niedociągnięciami ze strony inwestora.
 
Aby niepotrzebnie nie nakręcać spirali sporu, poprzestajemy na krótkiej polemice. List z RDOŚ zamieszczamy bez skrótów. Śródtytuły pochodzą od Redakcji.
 
Marta Polak