Rocznice ważnych wydarzeń Polacy świętują na ogół w sposób patetyczny, poważny, a często wręcz smutny. Tymczasem uroczystości patriotyczne nie muszą być nudne. Za kilka dni będą chcieli to udowodnić członkowie Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego, którzy przygotowali grę miejską z okazji Święta Niepodległości. Jej uczestnicy wezmą udział w niezwykłej rekonstrukcji zdarzeń z 11 listopada 1918 roku. Nauczą się strzelać, opatrywać rannych, zdobywać tajne kody i unikać austriackich patroli krążących po ulicach miasta.
 
Inicjatywa BBTH ma pokazać, że rocznice narodowe można obchodzić na różne sposoby. Gra uliczna „Z pamiętnych dni - listopad 1918 roku w Bielsku-Białej” jest pierwszą próbą organizacji na terenie naszego miasta imprezy historycznej będącej połączeniem lekcji historii i zabawy. Jeżeli bielszczanom pomysł się spodoba, w ten sposób będzie można świętować inne ważne rocznice, a przy okazji pogłębiać historyczną wiedzę mieszkańców o ich regionie.  
 
 Rocznice nie muszą być smutne

 - Jest to najlepszy sposób przybliżania historii naszego miasta. Zaczynamy od wydarzeń listopada 1918 roku, które rozgrywały się w Bielsku i Białej. Mamy nadzieję, że w ten sposób urozmaicimy obchody Święta Niepodległości - tłumaczy prezes BBTH dr Bogusław Chorąży, który doskonale rozumie, że wykładami i prelekcjami nikt nie dotrze do współczesnej młodzieży. Zabawa adresowana jest zarówno do osób młodych, jak i dojrzałych.

Scenariusz gry oparty jest na relacji z autentycznych wypadków, które miały miejsce w Białej i Bielsku w listopadzie 1918 roku. Zostały one opisane przez dr. Antoniego Mikulskiego, ówczesnego dyrektora Seminarium Męskiego Polskiego Towarzystwa Szkół Ludowych, a zarazem przewodniczącego Polskiego Komitetu Narodowego, który 1 listopada 1918 roku ukonstytuował się w Białej. Zabawa będzie rozgrywała się w przestrzeni historycznej. Jej uczestnicy znajdą się dokładnie w tych miejscach, gdzie 93 lata temu działali współtwórcy niepodległego państwa polskiego.
 
Jednym z takich miejsc jest Zespół Szkół Ekonomicznych przy ul. Komorowickiej 27, gdzie zlokalizowano początek gry. Jest to dawny gmach Polskiego Seminarium Nauczycielskiego, w którym znajdowała się siedziba Polskiego Komitetu Narodowego. Zabawa odbędzie się w piątek, 11 listopada w godz. 9.00-13.30 na ulicach i placach centrum Bielska-Białej. Smaczku całemu wydarzeniu dodaje fakt, że jego uczestnicy będą ubrani w stroje z tamtej epoki!
 
Strzelaj i unikaj austriackich patroli
 
W grze uczestniczyć mogą zespoły złożone z 3-5 osób, przy czym jedna z nich musi być pełnoletnia. Zadaniem każdego zespołu będzie wykonanie misji, które odnoszą się do rzeczywistych działań podejmowanych przez studentów, uczniów i skautów w listopadzie 1918 roku. Zarówno Bielsko jak i Biała były wtedy częścią monarchii austro-węgierskiej, która na skutek przegranej w I wojnie światowej znajdowała się na skraju upadku.

 
Organizatorzy zapowiadają, że zadania nie będą łatwe. Uczestnicy gry miejskiej, podobnie jak ich rówieśnicy sprzed prawie stu lat, będą musieli nauczyć się rzemiosła wojskowego, w tym strzelania z broni palnej oraz opatrywania rannych. Trzeba będzie szybko i sprawnie przemieszczać się ulicami miasta, odnaleźć łącznika, przekazać mu znaleziony i rozszyfrowany wcześniej kod, a przede wszystkim - nie dać złapać się austriackim patrolom.
 
Nagrody dla najlepszych

 - Zakończenie gry polegać będzie na złożeniu karty/sprawozdania z wykonania misji. Najlepsze zespoły nagrodzimy książkami, albumami, pamiątkowymi dyplomami oraz okolicznościową gazetą - dodaje dr Bogusław Chorąży. Na mecie przygotowana będzie prezentacja multimedialna, która ułatwi młodzieży zrozumienie znaczenia zadań, które musieli wykonać oraz ich kontekst historyczny. Zobaczą także zdjęcia historycznych miejsc/obiektów, które obecnie często straciły swoją ważność. Inną ciekawostką będzie prezentacja filmu z 1918 roku. 

O godz. 15.00 rozpocznie się historyczny panel dyskusyjny na temat odzyskania niepodległości. Uczestniczyć w nim będą mogli wszyscy zainteresowani bielszczanie. Ostatnią atrakcją tego świątecznego dnia będzie zabawa przy wesołych rytmach orkiestry lipnickiej.
 
Liczba miejsc ograniczona!
 
 - Mamy nadzieję, że bielszczanom spodoba się ten pomysł i wezmą udział w grze, bo naprawdę włożyliśmy w to ogrom pracy - przyznaje prezes Chorąży. - Głównymi organizatorami imprezy są Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Ale zabawa nie doszłaby do skutku, gdyby nie dobra wola i  pomoc dyrekcji Zespołu Szkół Ekonomicznych w Bielsku-Białej, Związku Strzeleckiego „Strzelec” oraz drużyn ratownictwa medycznego Polskiego Czerwonego Krzyża.
 
Ponieważ inicjatywa BBTH jest ekscytująca, liczymy, że po naszej publikacji posypie się grad zgłoszeń. Chętni powinni się spieszyć, gdyż liczba zespołów jest ograniczona do 20. Zgłoszenia należy przesyłać na adres: [email protected]. Regulamin zabawy można znaleźć tutaj.

Magdalena Dydo-Pyrchla