Dla naszych Czytelników mamy niezwykłą ofertę. Wspólnie z Urzędem Miejskim organizujemy konkurs, którego celem jest wybór obiektów lub miejsc najbardziej atrakcyjnych do zwiedzania podczas Wirtualnego spaceru po Bielsku-Białej! Autorzy najciekawszych propozycji otrzymają nagrody i na stałe wpiszą się w historię naszego miasta!
 
Wirtualne spacery są obecnie hitem w wielu polskich miastach. Gminy prezentują w ten sposób swoje zabytki oraz walory przyrodnicze. Panoramy naszego miasta można oglądać na stronie Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej (http://wirtualnyspacer.bielsko-biala.pl/). Cieszą się bardzo dużą popularnością wśród bielszczan i stanowią doskonałą wizytówkę stolicy Podbeskidzia. Czytelnicy są przez nas na bieżąco informowani o nowych panoramach oraz funkcjach bielskiej aplikacji. 
 
Pierwszą edycję Wirtualnego spaceru po Bielsku-Białej przygotowano z końcem 2009 roku. Miasto zostało wtedy przedstawione w zimowej scenerii wraz z wirtualnym, padającym śniegiem! Na prezentowanych wówczas panoramach nie mogło oczywiście zabraknąć najbardziej znanych miejsc w Bielsku-Białej, m.in. zamku Sułkowskich, Teatru Polskiego, ratusza czy Sali Redutowej. Jak podkreśla autor zdjęć Marek Kocjan, dużym powodzeniem cieszyła się szczególnie panorama wykonana w tunelu kolejowym.
 
Znane miejsca z nieznanej perspektywy
 
 - W ub. roku wirtualny spacer został powiększony głównie o panoramy miasta wykonane z lotu ptaka. W ten unikalny sposób przedstawiono ok. 20 miejsc, dzięki czemu bielszczanie mogli zobaczyć doskonale znane im okolice z nieznanej perspektywy - tłumaczy Kocjan. - Mamy największą ilość panoram wirtualnych z lotu ptaka w Polsce.
 
Z wysokości kilkudziesięciu metrów można oglądać w sieci m.in. plac Chrobrego, Rynek, plac Wolności, plac Wojska Polskiego, plac Św. Mikołaja, ale także tak piękne i urokliwe miejsca w Bielsku-Białej, jak wzgórze Trzy Lipki, Dębowiec czy Zaporę w Wapienicy.
 
Aplikacja ulega regularnym modernizacjom. Bardzo ciekawym pomysłem było np. umieszczenie historii naszego miasta w wirtualnym spacerze. Wystarczy najechać kursorem myszki na wybrany obiekt, aby poznać jego historię lub ciekawostki związane z tym tematem.
 
Panoramy w rozmiarze giga
 
 - Dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań możemy publikować panoramy w coraz wyższej rozdzielczości - wyjaśnia ich twórca. - Pozwala to na zachowanie wielu szczegółów, nie wydłużając jednocześnie czasu potrzebnego do otwarcia panoramy. Obecnie większość panoram prezentowana jest w rozdzielczości ok. 100 megapikseli, przez co możemy oglądać najmniejsze przedmioty albo w dużym powiększeniu podziwiać malowidła na ścianach w kościele św. Stanisława.
 
W 2010 roku w wirtualnym spacerze pojawiła się kolejna nowość: giga-panoramy. Ich rozdzielczość mierzy się w miliardach pikseli, czyli gigapikselach! Dla przykładu - rozdzielczość panoramy wnętrza kościoła św. Barbary, to ok. 1,5 gigapiksela, a panoramy Bielska-Białej z Szyndzielni - ok. 2,5 gigapiksela. Ale żebyśmy mogli cieszyć się z takich udogodnień, twórcy Spaceru musieli spędzić kilka godzin na zboczu Szyndzielni oraz na wieży katedry św. Mikołaja. Tyle bowiem trwa wykonanie serii nawet tysiąca zdjęć, z których po połączeniu powstaje jedna giga-panorama.
 
Bielski wirtualny spacer jest jednym z pierwszych w Polsce, który jest dostępny również w wersji dla telefonów iPhone/iPad oraz telefonów z systemem Android. Dzięki temu nie tylko można oglądać panoramy na ekranie telefonu, ale także łatwo pobrać lokalizację danego miejsca i wyznaczyć do niego trasę. Funkcja ta wraz z możliwością zapoznania się z historią obiektów prezentowanych na panoramach powoduje, że aplikacja jest doskonałym przewodnikiem po naszym mieście, który nie tylko bezbłędnie zaprowadzi w najciekawsze miejsca, ale jeszcze o nich opowie. Dodatkowo umożliwi nam obejrzenie niektórych ujęć w formacie 3d!
 
Nowości na spacerze
 
W tym roku wirtualny spacer wzbogaci się o kolejne nowości. Będą to panoramy nowych miejsc (z których nawet kilka może zostać zrealizowanych na podstawie sugestii naszych Czytelników), ale - co ciekawe - także z imprez masowych. Aplikacja zostanie wzbogacona o dodatkowe wersje językowe. Bardzo interesująco zapowiada się opcja czytania tekstów w polskiej wersji językowej przez lektora (niewykluczone, że będą to aktorzy Teatru Polskiego w Bielsku-Białej). Urząd Miejski oraz twórcy spaceru szykują jeszcze kilka niespodzianek.

 
Ponieważ wszystkie publikacje na temat wirtualnego spaceru cieszą się dużym zainteresowaniem naszych Czytelników (np.: Wirtualny spacer po obwodnicy, Basen w domu i w pracy, Miasto w trzech wymiarach, Miasto rośnie w sieci), postanowiliśmy zaproponować Państwu czynny udział w tworzeniu wizytówki naszego miasta! Internauci będą mogli zaproponować miejsca lub obiekty, które ich zdaniem powinny zostać dołączone do wirtualnego spaceru.
 
Bo tak naprawdę nasze piękne miasto tworzą ludzie. To oni najlepiej wiedzą o urokliwych miejscach, których nie znajdziemy w żadnym przewodniku po Bielsku-Białej. Właśnie na tego typu propozycje czekamy. Pomysły mogą dotyczyć przestrzeni (jak np. Trzy Lipki), obiektów czy ciekawych wnętrz.
 
Wybierz swoją panoramę!
 
Jury złożone z przedstawicieli naszej redakcji, Ratusza oraz twórców wirtualnego spaceru wybierze najciekawsze propozycje. Zostaną one uwzględnione w nowym wydaniu spaceru, a ich autorzy otrzymają płyty z limitowanej serii z pełną wersją Wirtualnego spaceru po Bielsku-Białej.
 
Propozycje można składać zarówno w formie komentarzy pod tym artykułem, jak również pod informacją o konkursie - Wybierz swoją panoramę! (prowadzi do niej baner znajdujący się na naszej stronie głównej) oraz na specjalnym profilu w Facebooku. Nagrodę będą mogli otrzymać wyłącznie zalogowani użytkownicy naszej strony. W pozostałych przypadkach nie będziemy mieli możliwości zidentyfikowania autora wybranego pomysłu.
 
Konkurs potrwa do 9 lipca. Następnie wyłonione zostaną zwycięskie pomysły. Wyniki konkursu opublikujemy do 17 lipca. Zaproponowane przez zwycięzców panoramy zostaną dołączone do wirtualnego spaceru, o czym poinformujemy naszych Czytelników.
 
Magdalena Dydo