W cyklu "Czuli barbarzyńcy. O kulturze czeskiej w XX wieku" bielszczanie będą mogli spotkać się jutro ze znanym mistrzem patelni Robertem Makłowiczem. Program imprez organizowanych przez Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej jest bogaty. Rozpoczęła się sprzedaż biletów na koncert Jaromira Nohavicy, który planowany jest na 15 kwietnia.

W ramach cyklu, którego pomysłodawcami są dr Dorota Siwor i Jerzy Marek - wykładowcy na specjalności język polski z informacją naukową i bibliotekoznawstwem - w bielskim kolegium odbywają się spotkania, wykłady, dyskusje, prezentacje filmów i koncerty, których wspólnym celem jest przybliżenie kultury współczesnych Czechów i rozważanie naszych wzajemnych związków. Gośćmi  cyklu są twórcy, tłumacze, badaczy historii, kultury i literatury Czech. Odbyły się już spotkania z Aleksandrem Kaczorowskim, Antonim Krohem i Mariuszem Suroszem. 

W tym tygodniu naszym gościem będzie Robert Makłowicz - znany publicysta, autor kilku książek i wielu felietonów, miłośnik kuchni i (nie tylko) kulinarnych podróży… W ramach naszego cyklu w najbliższy czwartek, 29 marca o godz. 17.00 będzie mówił o: „Buchten mit Powidl” - czyli co Austria zawdzięcza Czechom. Kilka dni później - 2 kwietnia o godz. 16.00 odbędzie się pokaz filmu Petra Zelenki "Rok diabła". Na obie imprezy odbywające się w siedzibie kolegium przy ul. Krakowskiej 30 wstęp jest wolny.
 
Z kolei 15 kwietnia Bielsko-Białą odwiedzi znany czeski bard Jaromir Nohavica. Jego koncert - jedyny w najbliższym czasie w Polsce - rozpocznie się o godz. 18.00 w klubie Klimat w galerii Sfera. Już teraz w klubie, sekretariacie kolegium oraz na stronie klubklimat.pl można kupić bilety na tę imprezę. Wejściówka na miejsce siedzące kosztuje 40 zł, a miejsce stojące - 30 zł. Specjalna zniżka przewidziana jest dla studentów kolegium - bilet na miejsce siedzące kosztuje 30 zł (zakup po okazaniu legitymacji tylko w sekretariacie ogólnym kolegium).

 
Więcej o cyklu znaleźć można na specjalnie przygotowanej stronie projektu. Tam też zamieszczono relacje z poszczególnych spotkań cyklu oraz dokładny program imprez. Nasz portal jest patronem medialnym cyklu "Czuli barbarzyńcy. O kulturze czeskiej w XX wieku" .