W dniach 8-15 maja w ramach akcji popularyzacji książki i czytelnictwa Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich przygotowało 6. edycję Tygodnia Bibliotek. Z tej okazji Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej zorganizowała po raz pierwszy Dni Otwarte.
 
Jednym z założeń tego przedsięwzięcia jest propagowanie dziedzictwa kulturowego Bielska-Białej i regionu oraz zapoznanie bielszczan z wynikami najnowszych badań z zakresu psychologii poznawczej. W tym celu organizatorzy przygotowali wykłady i warsztaty połączone ze zwiedzaniem tajemniczych zakamarków biblioteki.
 
- W tych dniach czytelnicy będą mogli zwiedzić bibliotekę, przyjrzeć się naszej pracy od kuchni, ale także zapoznać się z bogatą ofertą zbiorów audiowizualnych i książkowych - mówi pracownik biblioteki Barbara Derewiecka, organizatorka Dni Otwartych. - Głównymi atrakcjami są wykłady Teresy Gaczyńskiej oraz Anny Bojanowicz-Pollak, a także wystawa fotograficzna Macieja Twardowskiego. Będzie też ekspozycja wydawnictw poświęconych historii Bielska-Białej.
 
W ramach Tygodnia Bibliotek oraz Dni Województwa Śląskiego atrakcyjne imprezy okolicznościowe przygotowano również w filiach terenowych PBW w Cieszynie, Skoczowie i Żywcu. Informujemy o nich szczegółowo na naszej stronie internetowej.
 
 - Nasz charakter i temperament wpływa na rozwój poznawczy. Musimy wykorzystać jego możliwości, aby skutecznie uczyć się przez całe życie - radzi pedagog Teresa Gaczyńska, specjalistka technik skutecznego uczenia się, która poprowadziła piątkowy wykład pt.: Wpływ osobowości na uczenie się i nauczanie.
 
Najlepszą techniką jest stosowanie map mentalnych. Poprzez skracanie swoich notatek w takiej formie, zyskujemy wiele czasu, a wiadomości na długo pozostają w naszej pamięci. Nasz umysł potrzebuje także ćwiczeń fizycznych. Przynajmniej dwa razy w tygodniu, najlepiej na świeżym powietrzu. Godne polecenia są joga lub tai chi. To najlepszy rodzaj ćwiczeń, które aktywizują obie półkule mózgowe. Ważnym elementem jest także picie dużej ilości wody i odpowiednia dieta, zawierająca muesli, orzechy, owoce i warzywa. Te ostatnie powinniśmy jeść zamiast słodyczy.

 
W sobotnich warsztatach wzięło udział dwadzieścia osób, wśród których znaleźli się bielszczanie pamiętający najstarsze dzieje domu cechowego Dzięki temu wykład zyskał ciekawe komentarze. Uczestnicy zajęć mieli okazję zwiedzić najpiękniejsze części zabytkowego pałacyku, w którym znajduje się biblioteka. W naszym mieście znajduje się bowiem wiele przykładów sztuki secesyjnej. Każdy z nich posiada swoją historię.
 
 - Budynek przy ul. Komorowickiej, nazywany także domem cechowym, został zbudowany w 1903 roku według projektu Emanuela Rosta - informuje Anna Bojanowicz-Pollak, która prowadziła warsztaty pt.: Tajemnice i piękno architektury secesyjnej na przykładzie pałacyku Emanuela Rosta. – Budynek był siedzibą jego biura budowlanego. Gmach o charakterze barokowym powstał dzięki inspiracji architekturą wiedeńską końca XIX wieku.
 
Przygotowując się do prowadzenia tego wykładu, Anna Bojanowicz-Pollak nie spodziewała się, że uda jej się odkryć kolejne tajemnice tego budynku. Nawiązała kontakt z potomkami Emanuela Rosta, którzy obecnie mieszkają w Wiedniu. W czerwcu odbędzie się spotkanie poświęconego tej tematyce. Być może uda się wydać z tej okazji specjalną publikację.
 
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej posiada bogate zbiory. Są one przydatne nie tylko dla nauczycieli, maturzystów czy studentów. Wiele osób nie wie o tym, że można tutaj np. bezpłatnie pożyczyć najnowsze premiery na DVD lub skorzystać z internetu. Uczestnicy Dni Otwartych mogli się także przekonać, że jest to miejsce związane z historią niezwykłych mieszkańców naszego miasta i promujące rozwój intelektualny oraz kulturę regionu. Na pewno warto odwiedzić tę bibliotekę nie tylko po to, by pożyczyć jedną książkę rocznie.
 
                                                                                              Agnieszka Pollak-Olszowska