Bielsko-Biała jest - jak już sygnalizowaliśmy -  jednym z ponad trzystu pięćdziesięciu europejskich miast, które podpisały deklarację o przystąpieniu do Porozumienia Burmistrzów. Co to oznacza w praktyce dla stolicy Podbeskidzia oraz jej mieszkańców?

W 2007 roku Unia Europejska przyjęła tak zwany pakiet energetyczno-klimatyczny, którego celem jest zmniejszenie emisji do atmosfery gazów cieplarnianych. Unijna strategia określana jest skrótem 3 x 20, gdyż obejmuje trzy sprawy, w których główną rolę gra liczba 20. I tak UE chce do 2020 roku o 20 procent zmniejszyć ilość wytwarzanego dwutlenku węgla, o 20 procent zmniejszyć zużycie energii dzięki jej bardziej efektywnemu wykorzystaniu, oraz do 20 procent zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii w jej całkowitym zużyciu.

Na początku roku 2008 Komisja Europejska zaproponowała powołanie do życia inicjatywy pod nazwą Porozumienie Burmistrzów, której celem jest nie tylko realizacja unijnej strategii energetyczno-klimatycznej, ale nawet osiągnięcie efektów jeszcze lepszych niż zakłada to program 3 x 20. Powód porozumienia jest prozaiczny: w miastach zużywa się 75 procent energii oraz emituje 80 procent zanieczyszczeń w skali kraju. Jeśli więc w miastach nie nastąpi zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz nie będzie oszczędzania energii, europejska polityka energetyczno-klimatyczna poniesie klęskę.

10 lutego  w Brukseli, podczas Tygodnia Energii Zrównoważonej, odbyła się uroczysta ceremonia podpisania przez ponad 350 europejskich miast deklaracji o przystąpieniu do Porozumienia Burmistrzów. Wśród tej licznej grupy znalazło się też Bielsko-Biała. Podpis pod deklaracją oznacza, że składające go samorządy zobowiązują się do osiągnięcia do roku 2020 rezultatów założonych w strategii 3 x 20. Drogą do tego celu ma być między innymi promowanie i wdrażanie na swoim terenie programów, które przyniosą efektywność produkcji i zużycia energii, promowanie energii odnawialnej czy mobilizowanie lokalnej społeczności do współuczestniczenia w realizacji energetyczno-klimatycznego programu.

Przedstawiciele władz Bielska-Białej podkreślają, że udział miasta w porozumieniu będzie mieć dla bielszczan wymierne skutki w postaci zwolnienia tempa wzrostu kosztów energii oraz, dzięki ograniczeniu emisji zanieczyszczeń, szansy życia w czystym otoczeniu. 

 - Przystąpienie do tej inicjatywy Unii Europejskiej to przede wszystkim ogromna odpowiedzialność. Mając w Urzędzie Miejskim i w spółkach komunalnych doświadczone i kompetentne zespoły specjalistów, opracowaliśmy wstępne założenia zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i zużycia energii o dwadzieścia procent. Długo analizowaliśmy, czy jesteśmy w stanie zrealizować program dwudziestoprocentowego udziału zużycia energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Skoro jednak nasz kraj podpisał pakiet energetyczno-klimatyczny, a determinację przywódców Unii Europejskiej w zakresie realizacji polityki 3 x 20 sam miałem okazję docenić, to mam świadomość, że muszą powstać instrumenty prawne i finansowe, które pozwolą skutecznie realizować działania dotyczące odnawialnych źródeł energii - mówi wiceprezydent Bielska-Białej Zbigniew Michniowski, który w Brukseli, w imieniu prezydenta Jacka Krywulta, podpisał deklarację o przystąpieniu miasta do Porozumienia Burmistrzów. (hos)