W 51 rocznicę wybuchu tybetańskiego powstania narodowego, w 70 miastach Polski rozpocznie się dziś międzynarodowa kampania 'Tybetańscy Bohaterowie'. Na pl. Chrobrego odbędzie się z tej okazji happening.

10 marca 1959 r. w stolicy Tybetu Lhasie wybuchło powstanie przeciwko chińskiej okupacji. Zostało krwawo stłumione. Zginęło wówczas co najmniej 87 tys. Tybetańczyków. Dalajlama musiał szukać schronienia w Indiach. W rocznicę tego wydarzenia na całym świecie
odbywają się demonstracje poparcia dla Tybetu, a Dalajlama wygłasza doroczne orędzie skierowane do rodaków i osób wspierających Tybet na całym świecie.

W związku z rocznicą powstania w Lhasie, w polskich miastach odbędą się różne imprezy związane z prezentacją wystawy przedstawiającej wizerunki dziesięciu tybetańskich więźniów politycznych. Działania edukacyjne zaplanowano także w ponad 40 szkołach w całej Polsce.

Bielskie obchody tej rocznicy odbędą się w trzech miesjcach:
- na pl. Chrobrego o godz.11.00 - happening "Tybetańscy Bohaterowie",
- w Zespole Szkół Technicznych i Handlowych - prezentacja wystawy "Tybetańscy Bohaterowie" oraz lekcje tematyczne i pokaz filmów,
- w Galerii Bielska BWA - prezentacja wystawy "Tybetańscy Bohaterowie".

Wystawę zaprojektowała znana artystka z Bielska-Białej Małgorzata Rozenau. Jednym z jej bohaterów jest Tenzin Delek Rinpocze - szanowany mnich buddyjski. Zakładał szkoły, kliniki, sierocińce i domy starców. Został skazany w 2002 r. na karę śmierci po przedstawieniu sfabrykowanych zarzutów o podkładanie ładunków bombowych. Dwa lata później wyrok zamieniono na dożywocie.

Tortury, prześladowania i brutalne przesłuchania są w chińskich więzieniach na porządku dziennym. W Tybecie za kraty można trafić za posiadanie zdjęcia Dalajlamy, wypowiedzenie słów "Wolny Tybet" czy działania na rzecz praw człowieka. Obecnie na liście znanych tybetańskich więźniów politycznych znajdują się nazwiska ponad 700 osób. Lista wszystkich uwięzionych jest znacznie dłuższa.

Organizatorami ogólnopolskiej akcji jest Fundacja Inna Przestrzeń - Program Tybetański, a jej partnerami - Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz grupa 3fala.art.pl

mad