Napisał Balladę o Janku Wiśniewskim z „Człowieka z żelaza” i tytułową piosenkę z serialu „Zmiennicy”. Śpiewał Mury z Kaczmarskim i Łapińskim, a później długo milczał. W styczniu wystąpi dla nas.
 
Przemysław Gintrowski debiutował ponad 30 lat temu na przeglądzie piosenki studenckiej w Warszawskiej Riwierze. Tuż przed przełomem roku 1980 stworzył trio wspólnie z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim, by przygotować program poetycki Mury. Tytułowa piosenka z tego projektu została później nieformalnym hymnem Solidarności.
 
Wraz z ogłoszeniem stanu wojennego trio rozpadło się, a Gintrowski rozpoczął samodzielną działalność artystyczną. Koncertował w podziemiu, głównie w mieszkaniach prywatnych i kościołach. Jego nagrania rozchodziły się w drugim obiegu. Jednocześnie komponował muzykę do filmów i seriali telewizyjnych (Matka Królów, Tato, Ostatni prom, 13 posterunek i kilkanaście innych). W latach 90. należał do grupy artystów popierających prezydenta Lecha Wałęsę. W 2006 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 
Jest wykładowcą muzyki filmowej w Warszawskiej Szkole Filmowej. Solowo nagrał dziewięć albumów. Niedawno ukazała się jego najnowsza płyta pt. "Kanapka z człowiekiem i trzy zapomniane piosenki". Znalazły się na niej m.in. utwory Jacka Kaczmarskiego w nowych aranżacjach, które Gintrowski wykonuje z orkiestrą Polskiego Radia. W innych piosenkach do muzyki własnej oraz Leonarda Cohena korzysta z poezji Antoniego Słonimskiego i Andrzeja Bursy. Album ten będzie promował podczas pobytu w Bielsku-Białej.
 
Przemysław Gintrowski - Bielskie Centrum Kultury, 23 stycznia 2010 roku godz.18.00. Bilety w cenie 40 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy). Artysta wystąpi także z drugim, niebiletowanym koncertem dla bielskiej Solidarności.
 
                                                                                                                          rok