Od poniedziałku trwają w naszym regionie ferie zimowe. Różne instytucje kultury z Bielska-Białej i okolic przygotowały na ten czas mnóstwo atrakcji.

Pod okiem bielskiej artystki Renaty Szułczyńskiej dzieci najpierw oglądały slajdy ze zwierzętami, a następnie za pomocą czerwonej farby i tuszu przedstawiały własne wizje zwierzaków, z których wykonały maski. Tak rozpoczęły się ferie zimowe w Galerii Bielskiej BWA.
 
Warsztaty artystyczne w galerii odbywają się codziennie w godz.11.00-13.00. Każdego dnia prowadzi je inny artysta. W sumie zaplanowano dziesięć interdyscyplinarnych spotkań dla dzieci i młodzieży, w grupach liczących od 5 do 20 osób. Będą warsztaty z ceramiki, fotografii, rysunkowo-malarskie, performance, parateatralne i recyclingu, a także wykład na temat sztuki współczesnej. Warsztaty cieszą się dużym zainteresowaniem, na niektóre z nich nie ma już miejsc (np. na dzisiejsze zajęcia Barbary Gawędy-Badery i Dariusza Gierdala pt. „Wizja obrazu”).

Na warsztaty należy zapisywać się w sekretariacie galerii. Opłata za jednodniowe zajęcia wynosi 5 zł od osoby. Galeria BWA przygotowała także inne niespodzianki. W czasie ferii zimowych dzieci i młodzież nie płacą za wstęp na wystawę Śląskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej, która przedstawia prace 38 artystów polskich przełomu XX i XXI wieku, wywodzących się m.in. ze Śląska. Wykaz tematów warsztatów, ich opis oraz specyfikę zajęć dla poszczególnych grup wiekowych można znaleźć na stronie www.galeriabielska.pl.

Dzieci mogą rozwijać swoje artystyczne zdolności także podczas zajęć w Książnicy Beskidzkiej. Mówi współorganizator ,,Ferii w bibliotece” Dorota Malczewska-Stus: - Na naszych zajęciach łączymy literaturę z ruchem i plastyką. Spotkania  odbywają się w godzinach od 11.00 do 12.30. Zajęcia organizowane przez nas w ferie oraz podczas wakacji mają za każdym razem inną tematykę. Jest ona związana z literaturą, która się na nich pojawia. Dzieci czasem lubią się bać i straszyć innych, więc tym razem towarzyszą nam książki, które mogą przestraszyć, ale także bawić.

Każde spotkanie rozpoczyna się od lektury książki. - Próbujemy naśladować potwory, następnie będziemy je rysować za pomocą  świeczki, a także zrobimy maski – tłumaczy pani Dorota. - Jest przy tym zawsze mnóstwo świetnej zabawy.

Udział w zajęciach jest bezpłatny. Biblioteka zapewnia dzieciom potrzebne materiały. Na spotkania przychodzą niekiedy nawet 40-osobowe grupy. Rodzice maluchów w wieku przedszkolnym chętnie towarzyszą swoim dzieciom w zajęciach. Spotkaniom towarzyszy konkurs plastyczny pt. „Wykonanie zaproszenia na bal”. Więcej informacji na temat ,,Strachów na lachy” w Książnicy Beskidzkiej można znaleźć w naszym portalu w panelu poświęconym kulturze albo pod adresem: www.ksiaznica.bielsko.pl.

Ciekawie zapowiadają się także ferie w żywieckim klubie ,,Śrubka”, gdzie odbywają się XIII Bajkowe Spotkania Teatralne. Po raz pierwszy impreza została zorganizowana w roku 1997. Orędownikiem spotkań był reżyser i aktor pierwszego prywatnego teatru na Podbeskidziu - nieżyjący już Janusz Walesiak. Przez wszystkie te lata do dziś dziecięca widownia klubu obejrzała łącznie ponad 50 widowisk. Sala była zawsze wypełniona po brzegi.

Autorką i realizatorką tej imprezy jest Maria Gałuszka. Na scenie gościło dotychczas 14 teatrów z Polski i Czech. Jest to jak dotąd jedyna impreza teatralna w Żywcu z udziałem profesjonalnych zespołów aktorskich. Pomimo trudności finansowych, kolejne edycje Bajkowych Spotkań Teatralnych dochodzą do skutku. Jest to możliwe dzięki wieloletnim sponsorom. Jak podkreślają pracownicy Śrubki, termin spotkań pozostaje w świadomości wielu obserwatorów życia kulturalnego w mieście  jako ,,wypełniacz wolno czasowy okresu ferii”.

W programie tegorocznej imprezy przewidziano występy teatrów z całej Polski, a także ze Słowacji. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć m.in. ,,Dworcową przygodę” w wykonaniu Teatru Muzycznego WIT - WIT z Gliwic, ,,Kocura v ciżmach” Teatru OFINA z Ruzomberku na Słowacji, czy ,,O...! CZERWONY KAPTUREK” Teatru RABCIO z Rabki. Spotkaniom towarzyszy wystawa afiszy i plakatów teatralnych ze zbiorów Klubu ,,Śrubka”. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie www.srubka.zywiec.org.pl.

 Agnieszka Pollak-Olszowska


Foto: Książnica Beskidzka