W historycznej rekonstrukcji Bitwy pod Grunwaldem z 1410 roku uczestniczyło 1,5 tys. rycerzy z całej Europy. W tym także Kompania św. Stanisława z Bielska-Białej.

Uczestnicy inscenizacji na miejsce bitwy przybyli już w środę. Król Jagiełło kazał na siebie czekać do czwartku, tego dnia odbyła się też prezentacja uczestników i rozegrano wiele turniejów. W piątek miała miejsce próba generalna dla wszystkich chorągwi. Sobota była dniem bitwy właściwej. Zarówno wygrani, jak i przegrani bawili razem jeszcze do niedzieli.

Bitwa rozpoczęła się 18 lipca 2009 o godz. 14.00. Dwie godziny przed rozpoczęciem batalii odbyła się msza w intencji uczestników. Ze względu na średniowieczny charakter imprezy msza została odprawiona w rycie trydenckim. Inscenizację rozpoczęła krótka retrospekcja historyczna, która przypominała początek wojny polsko - krzyżackiej. Rycerze odtworzyli najważniejsze momenty bitwy udokumentowane przez kronikarzy. Widzowie mogli zobaczyć, jak poselstwo krzyżackie przekazuje królowi Władysławowi Jagielle dwa nagie miecze.

Jak co roku i tym razem nie było niespodzianki, po raz kolejny połączone wojska polsko-litewsko-ruskie pokonały siły Zakonu Krzyżackiego.

AGa