Zespół powstał w 1987 roku. Jego trzon stanowią członkowie legendarnej grupy „Roma”, która przez dziesięciolecia koncertowała na wszystkich estradach kraju oraz za granicą. Oklaskiwali ją min. widzowie paryskiej „Olimpii” oraz dyplomaci akredytowani przy siedzibie ONZ w Nowym Jorku.
 
Artyści pod kierownictwem Don Vasyla kultywują tradycje „Romy”. W jego kręgu dojrzewały muzycznie uznane obecnie gwiazdy cygańskiej estrady – Dziani, Elza, Patrycja, Carmen i inni. Część z nich zobaczymy i usłyszymy dziś podczas koncertu zespołu Don Vasyl&Cygańskie Gwiazdy na bielskim Rynku.
 
Jak głosi cygańska legenda, Don Vasyl urodził się w taborze. Następnie – jak na Roma przystało - bardzo często przeprowadzał się z miejsca na miejsce. Mieszkał w Łodzi, Gorzowie i we Włocławku, a obecnie jest właścicielem dużego domu w Ciechocinku. Tam właśnie organizuje doroczny Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów. Ma sześcioro rodzeństwa oraz troje dzieci: Agnieszkę, Dzianiego i Vasyla Juniora. Jego żona, Maria Lucyna zajmuje się prowadzeniem domu.
 
Niedawno w posiadłości Don Vasyla gościła ekipa TVN. Kamera pokazała eklektyczny pałacyk zbudowany według pomysłu właściciela. Widzów szokować mogły niektóre rozwiązania architektoniczne, ale podobne spotkać można w wielu cygańskich siedliskach. Niezwykły przepych panuje także wewnątrz mieszkania. Meble w salonie ozdobione są złotem. Gospodarz ogląda telewizję, siedząc na specjalnym tronie wykonanym na zamówienie. Na jednej ze ścian wisi duży obraz z podobizną Don Vasyla wraz z koniem, mercedesem, taborem, ogniskiem, skrzypcami i stołem ze złoceniami. W domu mieści się też studio nagrań, w którym artysta nagrywa nowe płyty.
 
 Dyskografia zespołu jest niezwykle bogata. Na jego dorobek fonograficzny składają się trzy płyty analogowe, 20 kaset magnetofonowych oraz 30 płyt kompaktowych. Jedenaście z nich otrzymało status złotych krążków. Największymi przebojami zespołu są : "Ore, Ore", "Cyganeczka Zosia", "Kocham Cygana Jana", "Powiedz Tak", "Bawmy się", "Zabawa słowiańsko-cygańska", "Gdzie Nasz Kolorowy Świat", "Śpiew To Życie", "Jak Świat Światem", "Hej! Życie Nie Jest Złe", "Jedno Jest Niebo Dla Wszystkich", "Graj Piękny Cyganie", "Na Dancingu Tańczą Goście", "Hej Tam Pod Lasem".Większość zapewne usłyszymy dzisiejszego popołudnia w Bielsku-Białej.
 
Występ rozpocznie się o godz. 18, wstęp wolny. Jego organizatorem jest Bielskie Centrum Kultury. Dyrektor BCK Władysław Szczotka nie wątpi w powodzenie koncertu. Jest przekonany, że nasza publiczność jest spragniona tego typu muzycznego relaksu. Muzyka, śpiew, taniec i temperament artystów, piękne barwne stroje, wspaniała zabawa oraz zaczarowany świat cygańskich gwiazd powinny rozruszać bielszczan, którzy zdecydują się wyjść z domu i zasiąść na widowni w Rynku.
 
Prognozy pogody są raczej złe, lecz kto wie – może na Podbeskidziu słońce znów zaświeci dla Cyganów?
 
 
                                            
                                                                                              Robert Kowal