Tydzień Kultury Beskidzkiej dobiegł końca. Tegoroczna edycja była niezwykle udana, gdyż przebiegała z wielkim rozmachem. Swym zasięgiem dotknęła rejony takie jak: Wisła, Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański, Oświęcim, Istebna, Ujsoły, Bielsko-Biała. Wszędzie tam prezentowała imponujące grono artystów, muzyków, wybitnych twórców. Podobnie jak w ubiegłych latach, zespoły folklorystyczne zjednoczyły tłumy lokalnych i przyjezdnych widzów.

Tydzień Kultury Beskidzkiej należy do najstarszych imprez folklorystycznych w Polsce, a nawet w Europie. Jego historia rozpoczęła się w roku 1964 w Wiśle, ale tradycjami sięga jeszcze przedwojennego Święta Gór. Sytuuje się też wśród imprez największych - zarówno biorąc pod uwagę zasięg, czas trwania, ilość wykonawców czy koncertów, jak też liczbę widzów uczestniczących w jego prezentacjach. Należy również do grona najlepszych - w ocenie specjalistów, obserwatorów, wykonawców, a przede wszystkim widzów. Podkreślają oni jego niepowtarzalną atmosferę, urok wspólnej zabawy, barwność, wreszcie różnorodność programową.

W ramach 45. TKB zorganizowanych zostało pięć głównych imprez. Pierwsza z nich miała miejsce w Żywcu, gdzie odbywał się 39. Festiwal Folkloru Górali Polskich. Nie ma w kraju konkursu czy przeglądu, na którym można podziwiać kulturę górali każdego regionu. Na żywiecki Festiwal każdy szanujący się zespół musi przyjechać! Tutaj walczy się o "Żywieckie Serca", najważniejsze nagrody dla góralskich zespołów. Taka nagroda to przepustka do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem.

Kolejną imprezą, która miała miejsce w Żywcu, były 19. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Czterodniowe Spotkania trwały od 6 do 9 sierpnia i zgromadziły liczącą ponad 20 tys. widzów publiczność. W konkursie o główną nagrodę uczestniczyło 18 folklorystycznych zespołów taneczno-obrzędowych, m.in. z Polski, Turcji, Indii, Brazylii, Meksyku, Czech i Martyniki. Zwycięzcy konkursu - zespół Kocaeli Armelit z tureckiego miasta Kocaeli - "urzekli jurorów autentyzmem swojego wykonania; nie poszli w efekciarstwo i fikuśność, znakomicie zaprezentowali rdzenne zwyczaje swego regionu" - poinformował rzecznik TKB w Żywcu Mariusz Hujdus.

Bardzo ciekawie zapowiadało się sięgające lat 50-tych Górolskie Święto. W czasie imprezy Lasek Miejski w Jabłonkowie stał się nie tylko miejscem największej imprezy folklorystycznej Zaolzia, lecz przede wszystkim miejscem spotkań rodzinnych i przyjacielskich. Dzięki specyficznej atmosferze i atrakcyjnemu programowi święto stało się znane w Czechach, Polsce, a nawet w Europie. Swą rangą dorównuje innym, znanym festiwalom folklorystycznym.

Również mieszkańcy Bielska-Białej mogli w “Sferze” podziwiać występy zespołów w ramach 45 Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Występy zapraszanych do bielskiej Galerii wykonawców cieszą się bardzo dużą popularnością. Tak było i tym razem. W czasie tegorocznych prezentacji, które odbyły się w dniach od 4 do 8 sierpnia, widzowie obejrzeli kolejno: Kocaeli Armelit z Turcji, Rancho de Gauderios z Brazylii, Orizaba-Irbao z Meksyku, indyjski Kalamandir i na zakończenie As Lavradeiras De Arcozelo z Portugalii. Wszystkie koncerty rozpoczynały się w Galerii Sfera o godzinie 18.00.

Bardzo duże zainteresowanie mieszkańców Szczyrku, organizatorka upatruje również w słonecznej aurze. A przypomnijmy, że impreza rozpoczęła się oberwaniem chmury. -Od początku mówiliśmy, że to co zaczyna się źle, bardzo dobrze się kończy. Każdego dnia mamy bardzo dużo turystów, mieszkańców. Bardzo duża różnorodność zespołów powoduje, że Tydzień Kultury Beskidzkiej jest niezwykle atrakcyjny. Warunkiem jest również pogoda, a w tym roku jest bardzo słonecznie. Turyści w ciągu dnia mogą pochodzić po górach, miło spędzić czas w Szczyrku, a wieczorem wszyscy biesiadują – mówiła przed kilkoma dniami organizator TKB w Szczyrku Sabina Bugaj.

Mijające dni były czasem szczególnym dla mieszkańców Beskidów. Bogactwo kulturowe, trwałość i ciągłość tradycji ludowej, a przy tym wyśmienita zabawa. W sumie w tegorocznym festiwalu wystąpiło 66 zespołów polskich i 23 zagraniczne.


 

Grzegorz Wieczorek