To jedna z najstarszych imprez folklorystycznych w Polsce. Pełna żywiołowego tańca, ludowej muzyki, oryginalnego śpiewu. Bogata w obrzędy, lokalne zwyczaje, barwna i różnorodna. Urzeka swym splendorem, nienagannym poziomem, oryginalnym charakterem. Porywa do zabawy, radosnej biesiady przy taktach lokalnych melodii. Integruje, ucząc jednocześnie jak dostrzegać i kultywować elementy własnej tradycji.

Tydzień Kultury Beskidzkiej przebiega z wielkim rozmachem. Swym zasięgiem dotyka rejony takie jak: Wisła, Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański, Oświęcim, Istebna, Ujsoły, Bielsko-Biała. Wszędzie tam prezentuje imponujące grono artystów, muzyków, wybitnych twórców. Podobnie jak w ubiegłych latach, jesteśmy pewni, że zespoły folklorystyczne zjednoczą tłumy lokalnych i przyjezdnych widzów.

 Święto beskidzkiej kultury potrwa do 10 sierpnia. W ramach tego szczególnego tygodnia organizowany jest 39. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu (2-5 sierpnia). To niecodzienne widowisko zrzesza polskich górali, pragnących zaprezentować swoje umiejętności oraz wrodzone, przekazywane z pokolenia na pokolenie zdolności. Liczne kapele, zespoły, pojedynczy soliści  oraz twórcy sztuki ludowej, poprzez swoje aktywne działanie, przyczyniają się w tych dniach do kultywowania bogactwa kultury ludowej.

 Koncerty organizowane w ramach festiwalu odbywać się będą od godz. 18.00 na scenie Amfiteatru. W programie wystąpią zespoły zarówno z polski jak i z zagranicy ( m.in. z Meksyku, Portugalii, Turcji, Bułgarii, Włoch i Austrii). Ponadto w dniach 2-5 sierpnia od godz. 10.00 w żywieckim parku zorganizowany zostanie konkurs góralskich kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków i instrumentalistów.

 Kolejną imprezą organizowaną w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej jest 19. Międzynarodowe Spotkanie Folklorystyczne w Żywcu ( 6-9 sierpnia). Koncerty konkursowe odbędą się o godz. 18.00.

 Ponadto w ramach tego szczególnego wydarzenia organizowany będzie 14. Festyn Istebniański w Istebnej (2-5 sierpnia), 61. Gorolskie Święto w Jabłonkowie ( 8-10 sierpnia), oraz 30. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach 9 sierpnia.

Tydzień Kultury w naszym regionie to czas szczególnego pochylenia się nad spuścizną kulturową wielu pokoleń. Próba przywołania i docenienia dorobku naszych przodków, sposób na jego kultywowanie i przekazywanie kolejnym spadkobiercom. Impreza ta jednoczy bowiem młodych i starszych wiekiem, dla których rodzima tradycja stanowi olbrzymią wartość, część ich własnej historii.

 W ramach tego tygodnia, prezentowany dorobek artystyczny zespołów - tak polskich jak i zagranicznych - sięgając korzeni folkloru, idzie w stronę wzajemnej integracji. Podobnie liczne kiermasze twórczości ludowej, konkursy literackie, gawędy, występy artystyczne, mają na celu zjednoczyć lokalną społeczność przez wspólne obyczaje i wartości. Impreza bowiem przyczynia się do promowania tożsamości lokalnej, budowania poczucia przynależności do grupy. Jest powodem do dumy, gdyż w niezwykle barwny i przystępny sposób ukazuje to, co w lokalnej tradycji jest najcenniejsze.

 Podczas tegorocznego Tygodnia Kultury Beskidzkiej, na scenach ośmiu miast wystąpi aż 77  zespołów polskich i 29 zespołów zagranicznych. Pojawi się ok. 4 000 wykonawców, 5 korowodów zespołów. Liczby te sprawiają, że owe wydarzenie sytuuje się wśród największych i najlepszych  imprez w naszym kraju.

To lokalne święto bardzo precyzyjnie oddaje ducha ludowej kultury. Podkreśla jej różnobarwny folklor, pełen życia taniec i śpiew. Na plan pierwszy wysuwa lokalnych artystów, dla których twórczość stanowi nieodłączny element ich rodzimej tradycji.

45. Tydzień Kultury Beskidzkiej to czas szczególny dla mieszkańców Beskidów. Bogactwo kulturowe, trwałość i ciągłość tradycji ludowej, a przy tym wyśmienita zabawa. Czego chcieć więcej! Śpiew, taniec, gawęda plus radosna atmosfera.

To impreza, w której każdy odnajdzie coś dla siebie, może nawet cząstkę własnej tożsamości…

 
Szczegółowy plan Tygodnia Kultury Beskidzkiej: www.rok.bielsko.pl/tkb.html


Katarzyna Wala