Rosja wygrała klasyfikację medalową IX Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy „Śląsk – Beskidy” 2009. Polska została sklasyfikowana na dziewiątym miejscu. Zawody curlingowe, które odbywały się w Bielsku-Białej zakończyły się klęską obu naszych reprezentacji.

Łącznie podczas festiwalu rozdano 31 kompletów medali. Zdobyli je sportowcy z 16 krajów. Rosjanie zgromadzili na swoim koncie jedenaście krążków: pięć złotych, dwa srebrne i cztery brązowe. Drugą pozycję zajęli Niemcy, którzy jednocześnie zdobyli największą ilość medali - 15, a trzecią - Austriacy. Polacy, z czterema medalami - złotym, dwoma srebrnymi i brązowym - sklasyfikowani zostali na dziewiątej pozycji. W klasyfikacji punktowej zwyciężyły Niemcy przed Norwegią i Rosją. Polska ex equo z Włochami zajęła10 miejsce.

Wszystkie medale dla naszej reprezentacji wywalczyli zawodnicy kombinacji norweskiej: Paweł Słowiok (złoto i srebro) oraz Adam Cieślar (brąz) oraz drużyna w składzie: Paweł Słowiok, Andrzej Gąsienica i Adam Cieślar (srebro). Ze względu na złe warunki pogodowe nie rozegrano zawodów  w supergigancie.

Dotkliwą porażką zakończyły się dla nas zawody w curlingu. Odbywały się one w bielskiej hali sportowej na Sarnim Stoku. W Polsce curling jest egzotyczną dyscypliną sportową. W całym kraju uprawia go zaledwie ok. 300 osób. W rywalizacji drużyn męskich zwyciężyła Szwajcaria przed W. Brytanią i Norwegią. Polska zajęła piąte miejsce. Panowie zdołali wygrać tylko jeden mecz (z Danią), a spotkania ze Szwajcarami i Brytyjczykami skończyły się dotkliwymi przegranymi.

Wśród kobiet wygrała W. Brytania przed Szwajcarią i Danią. Reprezentacja Polski zajęła szóste miejsce. Zarówno w curlingu kobiecym, jak męskim rywalizowało po sześć reprezentacji narodowych.