Podczas rozpoczynającego się dzisiaj w Bielsku-Białej festiwalu nie będzie ani konkursu piosenki polskiej, ani nawet radzieckiej. Na scenie bielskiej oraz w Cieszynie i Żywcu pokażą się natomiast studenci, naukowcy i artyści, by dotrzeć ze swym dorobkiem do szerszej publiczności. Z pogodą świat nauki nie potrafi się dogadać. Z góry jednak wiadomo, że frekwencja dopisze.

Już po raz dziewiąty Akademia Techniczno-Humanistyczna organizuje interdyscyplinarny Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki. Jest to atrakcyjna forma popularyzacji uczelni oraz zdobyczy współczesnej nauki i techniki, której towarzyszą publiczne spotkania ze sztuką. Z roku na rok impreza organizowana jest z coraz większym rozmachem. Patronat honorowy nad nią sprawuje prezydent miasta Bielsko-Biała, Jacek Krywult.

Tegoroczny festiwal otworzy rektor ATH, prof. dr hab. inż. Marek Trombski, a tuż po nim wykład inauguracyjny wygłosi gość z Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Jacek Łukasiewicz – Petelenz. Rzecz będzie o tradycji herbertowskiej. Idea ta towarzyszy całemu festiwalowi, gdyż wolą Sejmu RP, rok 2008 jest Rokiem Zbigniewa Herberta. Warsztaty poświęcone twórczości poety poprowadzą pracownicy Wydziału Humanistyczno-Społecznego ATH, a w Klubie Nauczyciela przy Wzgórzu odbędzie się dyskusja na temat twórczości zmarłego przed 10 laty ojca pana Cogito.

W samo południe w Teatrze Polskim z recitalem wystąpi Marta Gzowska-Sawicka. Będzie śpiewała Osiecką.

Z ciepłego spotkania ze sztuką przez duże „S” trafimy do zimnego strumienia polityki. Polecamy szczególnie tym, którzy nie znają źródła sukcesu i porażki naszej dyplomacji ostatniego czasu, tj. Traktatu Lizbońskiego. Niezależnie od tego, czy dr Tomasz Kubin jest politologiem czy seksuologiem, jego wykład na temat homoseksualnych małżeństw oraz roszczeń niemieckich rewizjonistów zapowiada się interesująco.

Swoje warsztaty otworzą znani i cenieni specjaliści różnych branż i profesji. Aktor teatru „Banialuka” Włodzimierz Pohl opowie o tajemnicach sceny lalkarskiej oraz sztuce rozmowy z najmłodszym widzem. Mamy też dobrą wiadomość dla osób interesujących się mediami, warsztatem dziennikarskim i kulisami wykonywania naszego zawodu. W ramach festiwalu odbędą się warsztaty, podczas których specjaliści z bielskiej Wyższej Szkoły Bankowości i Finansów pokażą, jak robi się audycję radiową. Nie jesteśmy zazdrośni o taką spektakularną promocję konkurencyjnego medium. Na naszych stronach bowiem publikowały nieraz swoje teksty osoby, które „wyszły z radia” lub nadal tam pracują. Ale uwaga! Aby wziąć udział w warsztatach, trzeba się pierwej na nie zapisać.

Od południa w salach audytoryjnych i laboratoryjnych ATH przy ul. Willowej trwać będą zajęcia otwarte dla szerokiej publiczności. Doktora hab. inż. Stanisława Płonkę czeka trudne zadanie zainteresowania słuchaczy „Wpływem utleniania anodowego twardego na trwałość okładzin wrzecion przędzalniczych”. W innym pomieszczeniu dydaktycznym dowiemy się „Czy warto rzucać monetą?”, a po sąsiedzku - „Czy istnieje sztuczna inteligencja?”.

W sobotę festiwal opuści sale wykładowe, muzea i kluby, aby wyjść na ulice. Wykłady pod chmurka dotyczyć będą m.in. żywności modyfikowanej genetycznie, szczepieniom przeciwko zakażeniom, czy zagrożeniu nowotworami. Konkursowym śpiewom w ramach festiwalu piosenki anglojęzycznej przysłuchiwał się będzie dr Carl Humphries.

Przez cały dzień na Rynku obejrzymy wystawy prac bielskich fotografików i malarzy. Obok będzie można przyglądać się artyście malującemu na szkle, a na stoisku przygotowanym przez Regionalny Ośrodek Kultury kupić wyroby sztuki ludowej. Po zmroku odbędzie się plenerowa projekcja filmu „Różowy klucz”, połączona ze spotkaniem z reżyserem Franciszkiem Dzidą.

Pośród murów Starówki staną trzy namioty. W pierwszym studenci pielęgniarstwa pod kierunkiem swoich wykładowców zaprezentują zasady mierzenia ciśnienia krwi, poziomu cukru we krwi oraz wysokości i masy ciała. Odbędzie się pokaz udzielania pierwszej pomocy i bandażowania. Natomiast w drugim namiocie dwoje doktorów zajmie się naukową oceną jakości piwa. Zainteresowani udziałem w tych warsztatach powinni pamiętać, że zaplanowano tylko dwie tury zajęć i że obie odbędą się przed obiadem. W trzecim namiocie przygotowano atrakcje dla entuzjastów fizyki, chemii oraz robotów najnowszej generacji.

Dla osób zainteresowanych sztuką i kulturą orientu w MDK w Hałcnowie odbędzie się pokaz szermierki japońskiej – iaido, a wieczorem „Na styku literatur” w BWA spotkają się pisarze polscy, czescy i słoweńscy.


Robert Kowal

Szczegółowy program imprezy:  www.festiwal.ath.bielsko.pl/index.php?poz=3