Inwestor budujący w Bielsku-Białej centrum handlowo-rozrywkowe Gemini Park chce, aby na jednej z jego ścian powstało dzieło upamiętniające słynną mozaikę Ignacego Bieńka.

Zniszczenie mozaiki Ignacego Bieńka wywołało w Bielsku-Białej oburzenie wielu środowisk i do dzisiaj budzi duże emocje. Monumentalne dzieło o powierzchni około 500 m kw. powstało w latach 60. na ścianie jednej z hal fabrycznych zakładów Welux przy ul. Leszczyńskiej. Ignacy Bieniek, znany bielski plastyk, oprócz kolorowych elementów ceramicznych wykorzystał kamienie, szkło, piasek, a nawet kawałki desek i papy. Ściana o długości kilkudziesięciu metrów zapełniła się scenkami opowiadającymi historię Polski i Bielska od Słowian, przez średniowiecze, aż po II wojnę światową. Bieńkowi pomagali inni artyści, a pod mozaiką szkolne wycieczki uczyły się historii.

Gdy rozpoczęła się likwidacja obiektów Weluksu pod budowę centrum handlowego, pojawiły się pomysły, by mozaikę przenieść. Ostatecznie zapadła decyzja, że dzieło pozostanie na swoim miejscu. Jednak pod koniec 2000 roku firma rozbiórkowa wyburzyła ścianę z dziełem Bieńka.

Centrum  handlowo-rozrywkowe Gemini Park, które powstaje w tym miejscu, ma zostać otwarte w pierwszej połowie przyszłego roku. - Chcemy, żeby na jednej ze ścian naszego obiektu powstało dzieło plastyczne upamiętniające Ignacego Bieńka i jego mozaikę. Zwrócimy się do bielskich środowisk artystycznych z prośbą o pomysły i pomoc w zrealizowaniu tego przedsięwzięcia. Będziemy uczestniczyć w kosztach - mówi Wacław Moskal, dyrektor projektu Gemini Park.

Pod nowe dzieło przeznaczono ścianę wznoszącą się wzdłuż ul. Bora-Komorowskiego. Ma ona około 100 m kw. powierzchni. Nie będzie to oczywiście kopia dawnej mozaiki, bo nie da się jej już odtworzyć. Inwestor chce, aby było to nawiązanie do tradycji miejsca i zarazem ozdoba centrum handlowego. Technika nie jest przesądzona - może to być zarówno jakaś forma mozaiki, jak i graffiti. - Chodzi o nawiązanie do idei sztuki Bieńka, który tworzył na murach fabrycznych - dodaje Moskal.

Źródło: Gazeta Wyborcza