Sytuację epidemiologiczną w Bielsku-Białej można ocenić jako stabilną. Dane o liczbie zachorowań na wybrane schorzenia pokazują, że zapadalność na większość z nich w ostatnich dekadach ma względnie stałą tendencją spadkową. Takie są konkluzje z ostatniej sesji Rady Miejskiej, na której przyjęto informację o ocenie stanu sanitarnego naszego miasta w 2007r. Oceniając tę sytuację, zwrócono również uwagę na obowiązkowe szczepienia ochronne oraz higienę w 570 obiektach użyteczności publicznej.



Groźne powikłania

W ubiegłym roku Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bielsku-Białej zarejestrowała 4092 zachorowania na choroby zakaźne. Jednym ze schorzeń o największym znaczeniu epidemiologicznym była gruźlica szerząca się drogą kropelkową. W 2007 roku w naszym mieście odnotowano siedem przypadków nowych zachorowań. Z powodu gruźlicy układu oddechowego w Bielsku-Białej zmarła jedna osoba.

Znacznie częściej występującą chorobą była grypa. Tradycyjnie już wzrost zachorowań nastąpił w sezonie jesienno-zimowym. Jak wynika ze statystyk, najczęściej do zakażeń dochodziło w szkołach, zakładach pracy czy środkach komunikacji miejskiej. Najgroźniejsze jednak są powikłania po grypie, które powodują choroby dolnych dróg oddechowych lub układu krążenia. Najbardziej narażone na nie są dzieci oraz osoby po 45. roku życia. W 2007 roku na grypę zachorowało 550 osób, a szczyt zachorowań wystąpił na przełomie lutego i marca.

Notujemy również istotny wzrost zachorowań na boreliozę. Jest to choroba przenoszona na człowieka i niektóre zwierzęta przez kleszcze. W 2007 roku z tym schorzeniem zmagało się 27 mieszkańców naszego miasta. Do zakażeń dochodziło głównie w lesie, na działce lub w parku. Wśród innych groźnych chorób zanotowano 8 zachorowań na zapalenie opon mózgowo -rdzeniowych, 19 przypadków posocznicy oraz 62 zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu C.


Obowiązkowe szczepienia
Ogółem niemal 100 proc. bielskich dzieci w pierwszym oraz czternastym roku życia przystąpiło do obowiązkowego szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Nieco gorzej sytuacja wygląda w całym powiecie, gdzie zaszczepionych zostało 95 proc. młodych ludzi. Corocznie jako obowiązkowe wykonuje się szczepienia ochronne przeciwko błonicy i tężcowi. Zakończenie cyklu szczepienia podstawowego przypada na drugi rok życia. Również w tym wypadku, zarówno w naszym mieście jak i całym powiecie, frekwencja była niemal stuprocentowa.

Poza kalendarzem obowiązkowym, istotną rolę odgrywają szczepienia zalecane. Ich zakres w każdym roku jest uzupełniany o nowo zarejestrowane szczepionki. Pomimo pełnej odpłatności za preparaty, coraz więcej osób korzysta z tej formy profilaktyki. Chociaż akcja edukacyjna prowadzona jest wśród wielu grup społecznych, w dalszym ciągu trudno jednak przekonać część rodziców do konieczności stosowania tych szczepień wśród dzieci. W 2007r. w naszym mieście do szczepienia przeciwko grypie przystąpiło 2915 osób (o 537 mniej niż rok wcześniej).

Przeciwko zakażeniom mogącym wywołać sepsę zaszczepiło się w roku ubiegłym 1931 osób. Uwaga, to ponad 90 proc. więcej, niż w 2006 roku!

Odnotowano także niepożądane odczyny poszczepienne po szczepionkach przeciwko odrze, śwince i różyczce oraz błonicy, tężcowi i krztuścowi. Ale mimo wszystko w zakresie niepożądanych odczynów poszczepiennych obserwuje się trend spadkowy. Ma to związek z ograniczeniem szczepień przeciwko gruźlicy do grupy dzieci nie przekraczających 12 miesiąca życia.


Higieniczny tryb życia
Nadzorem Higieny Komunalnej i Środowiska na terenie miasta Bielska-Białej objętych było 570 obiektów użyteczności publicznej. Ponadto skontrolowano jakość wody do spożycia oraz wody basenowej. Jeśli chodzi o wodę pitną, pobrano 190 próbek, z których dwie nie odpowiadały wyznaczonym normom. W jednej próbce odnotowano zbyt wysoki parametr mętności, a druga zawierała za dużą liczbę enterokoków.

Z basenów kąpielowych pobrano 260 próbek wody. W nielicznych przypadkach stwierdzano obecność gronkowca. Nieco gorzej prezentuje się jakoś wody w kąpieliskach naturalnych. W okresie od czerwca do września z rzeki Biała pobrano 24 próbki, z czego aż 15 nie spełniało odpowiednich warunków, gdyż w wodzie zauważono występowanie bakterii typu kałowego, paciorkowców kałowych oraz bakterii z rodzaju Salmonelli.

Naszych czytelników zainteresują zapewne wyniki kontroli przeprowadzonych w 2007 na dworcach i stacjach kolejowych. Otóż w opinii Inspektora Sanitarnego, stan sanitarno-porządkowy tych miejsc nie wykazał żadnych zaniedbań. Równie dobrze wypadły inspekcje kolejowych środków transportu.

W ubiegłym roku nadzorem sanitarnym objęto również publiczne i niepubliczne placówki dziecięco-młodzieżowe. Przeprowadzono łącznie 102 kontrole w zakresie oceny stanu sanitarno-technicznego takich obiektów oraz higieny procesu nauczania. Wydano 69 decyzji merytorycznych w celu poprawy stanu technicznego sal lekcyjnych, gimnastycznych oraz pomieszczeń sanitarnych w szkołach i przedszkolach. W porównaniu z wcześniejszym rokiem, w skontrolowanych placówkach wzrosła liczba dzieci i młodzieży korzystających z posiłków szkolnych, w tym odsetek uczniów korzystających z posiłków dofinansowanych.

W 2007 roku na terenie miasta przeprowadzono również kontrole sanitarne w ramach masowych imprez okolicznościowych organizowanych na Błoniach, na terenach ATH oraz na Rynku. W trakcie trwania imprez lustracji poddano 19 stoisk gastronomicznych. Zaledwie w jednym przypadku ukarano właściciela stoiska za niewłaściwy stan sanitarny obiektu.


Grzegorz Wieczorek