Wprawdzie Tydzień Kultury Beskidzkiej już za nami, ale na szczęście wciąż aktualne są wydarzenia artystyczne towarzyszące temu festiwalowi. Jednym z nich jest wystawa uczestników warsztatów fotograficznych „Barwny Beskidzki Świat”, współfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowe w ramach Programu Operacyjnego „Edukacja kulturalna i upowszechnianie kultury”.

Wystawa w Książnicy Beskidzkiej liczy sobie siedemdziesiąt dwie fotografie i jest podzielona na kilka kategorii. Oprócz zdjęć z warsztatów, na wystawie możemy oglądać także uczestników kursu bibułkarstwa uchwyconych przez aparat podczas zagłębiania tajników tej dość trudnej, ale bardzo efektownej dziedziny sztuki. Kolejnych kilka zdjęć wykonanych zostało podczas „Warsztatów Opowiadania Tworzenia Słowem”, kiedy Michał Malinowski pokazywał jak opowiadać historie. Jego uczniami i uważnymi słuchaczami były zarówno maluchy, jak nieco starsze dzieci. Dzięki zajęciom z panem Michałem rozwijały swoją wyobraźnię, uczyły się panować nad własnym ciałem oraz wyrażać słowami i gestami swoje uczucia i myśli.
 
Inna część wystawy poświęcona jest odbywającym się w Tygodniu Kultury Beskidzkiej warsztatom malowania na szkle. Inspiracją dla osób biorących udział w tym przedsięwzięciu była Rozalia Szypuła, która pasję tworzenia obrazów na szklanych powierzchniach odkryła w sobie już 30 lat temu. Od tego czasu zdobyła wiele ważnych nagród, a jej prace prezentowane są na wystawach także poza granicami kraju. Zajęcia takie jak te w bielskiej bibliotece pani Rozalia prowadzi w wielu zakątkach Polski w ramach tzw. edukacji folklorystycznej.
 
Obrazy malowane na szkle przez uczestników kursu zajmują całą jedną ścianę galerii. Obok natomiast oglądamy wybrane dzieła mistrzyni Rozalii: „Stworzenie świata”, „Pasja”, „Matka Boska”, czy „Św. Mikołaj”. Nieopodal naszą uwagę przykuwają rzeźby Józefa Szypuły.
 
 
Odwiedzając w tych dniach Książnicę Beskidzką trzeba obejrzeć także dwa działy z pięknymi fotografiami naszego miasta. Są one zatytułowane odpowiednio: „Nad dachami” oraz „Migawki z Bielska-Białej”. Uczestnikami warsztatów byli: Renata Bajorek, Dorota Czerska-Sokołowska, Iwona Garus, Tomasz Giza, Aleksandra Hamadyk, Rafał Kozik, Kinga Rakowska, Marta Sokołowska oraz Krzysztof Zawadzki. Sekrety robienia dobrych zdjęć zdradzał im Kazimierz Gajewski.
 
Fotografie wykonane przez uczestników warsztatów oraz ich mistrzów są prezentowane w kolorowej przestrzeni bogatej roślinności. Z każdej strony otaczają nas piękne, barwne kwiaty. Aż trudno uwierzyć, że nie są prawdziwe, lecz wykonane z bibuły. Część tych papierowych dzieł sztuki wykonały osobiście Zofia Grygierzec, Aleksandra Jamróz, Eugenia Wilczek oraz Grażyna Ziobro. Inne zaś powstały pod okiem pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Bestwinie.
 
Jak więc widać, dzięki Książnicy Beskidzkiej TKB trwa nieco dłużej niż tydzień. W ten sposób turyści mają więcej czasu na zapoznanie się z dorobkiem kulturalnym jednego z najpiękniejszych regionów Polski, jakim jest Podbeskidzie. Wystawa pozwala też bielszczanom spojrzeć z innej perspektywy na swoja małą ojczyznę. W tym sensie czekają ich w galerii liczne niespodzianki.
 
Wystawę można oglądać codziennie od godziny 9-17 na parterze Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej.
 
                                                                    Magdalena Dydo