Na to pytanie mogą próbować odpowiedzieć czytelnicy najnowszej publikacji prof. Ryszarda Legutki, który spotkał się z nimi wczoraj w bielskiej księgarni Matras.
 
Ryszard Legutko jest profesorem filozofii. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim i Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera. Jest aktywny nie tylko w świecie nauki, ale i polityki ( w 2007 roku był ministrem edukacji narodowej).Autor wielu publikacji ( takich jak: Platona krytyka demokracji, czy Nie lubię tolerancji),a także tłumacz największych dzieł filozoficznych, np. Obrony Sokratesa, napisanej przez Platona.
Najnowsza publikacja profesora Ryszarda Legutki nosi tytuł: Esej o duszy polskiej. Pod tą nietypową nazwą kryją się poglądy autora na temat współczesnej Polski, a także wydarzeń historycznych, które ją ukształtowały.
,, Polska, jaką znam i w jakiej żyłem od urodzenia, to Polska zerwanej ciągłości. Powstała jako twór nowy, budowany świadomie w opozycji do wszystkiego, czym była przez wieki. Nowa jest sama istota współczesnej Polski, tak jakby wykreowano ją z nowego zarodka, nieznanego w poprzednich pokoleniach i w przeszłych wiekach. Dramatyczne zerwanie zaczął wybuch II wojny światowej, zaś dopełniło go wprowadzenie komunizmu.”- tak profesor wyraża swoje spojrzenie na historię Polski.
W czasie spotkania w Bielsku-Białej autor dyskutował z czytelnikami na tematy związane z naszym krajem, ale także regionem. Niektóre pytania bielszczan były bardzo zaskakujące. W czasie dyskusji pytano np., czy Lwów kiedykolwiek jeszcze będzie należał do Polski. Zapewne wielu mieszkańców naszego miasta, którzy w latach pięćdziesiątych zostali tu przesiedleni z Kresów Wschodnich, właśnie o tym by marzyło.
Esej jest trudną formą literacką, jednak pozwala na pełną realizację zamierzeń autora. Profesor Legutko próbuje ukazać prawdziwe oblicze polskiej duszy, z jej wadami, walorami, ale przede wszystkim ranami historycznymi (w znaczniej mierze związanymi z czasami komunizmu). Po tę publikację powinni sięgnąć przede wszystkim młodzi ludzie, bo być może pozwoli ona im zrozumieć doświadczenia, które ukształtowały światopogląd poprzednich i współczesnych pokoleń Polaków.

 
                                                                                    Agnieszka Pollak