Kamienie z Doliny Bet Shean i wzgórza Megiddo w Izraelu staną się częścią powstającego w Beskidach ołtarza europejskiego. Fragmenty wapiennych skał z Ziemi Świętej przekazał 20 maja głównemu budowniczemu ołtarza Zbigniew Kłapa z Chrześcijańskiego Stowarzyszenia "Miłość Edukacja Dojrzałość" w Ustroniu.

Oryginalną konstrukcję nieopodal Przełęczy Salmopolskiej chce wznieść ks. Jan Byrt, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Szczyrku-Salmopolu. Pastor pragnie odprawiać przy ołtarzu nabożeństwa ekumeniczne w intencji pomyślności Europy. Mimo że konstrukcja ma jednoczyć Europejczyków, są tu też kamienie z innych kontynentów. Kilka dni temu pastor otrzymał od innego mieszkańca Ustronia zielony nefryt z pogranicza Birmy i Tajlandii. Są kamienie z Etiopii, Mali, Finlandii, Niemiec, Czech i Słowacji, przywożą je też turyści z różnych części Polski odwiedzający Szczyrk.

Ołtarz z kamieni miałby stanąć na Kotarzu (974 m n.p.m.) - w głównym grzbiecie pasma Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim, niedaleko przełęczy Biały Krzyż, gdzie kilka lat temu pojawiły się kamienne tablice z dziesięcioma przykazaniami. Konstrukcja ma mieć 2,5 m szerokości oraz 1,5 m wysokości i głębokości. Na specjalnej tablicy wypisane będą miejsca, z których pochodzą kamienie użyte do budowy ołtarza. Pierwsze ekumeniczne nabożeństwo w intencji Europy odprawione ma być pod koniec września tego roku. Ks. Byrt chce skierować do parlamentarzystów Europy i Polski specjalne zaproszenie do uczestnictwa w tym wydarzeniu.

Do wybudowania ołtarza potrzeba około 2,5 tys. kamieni. Najlepsze są płaskie kilkukilogramowe.

źródło: www.diecezja.bielsko.pl