Prace będą możliwe dzięki 120 tys. zł dotacji, którą postanowiły przekazać władze Bielska-Białej. - Każdego roku staramy się przekazać z budżetu pieniądze na renowację zabytków sakralnych, ponieważ są równie ważne jak świeckie obiekty. Chcemy je doprowadzać do dawnej świetności z korzyścią dla wyglądu całego miasta - mówi Tomasz Ficoń, rzecznik Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Pieniądze pozwolą zrealizować cztery zadania. Przede wszystkim zostanie dokończona renowacja witraży w bielskiej katedrze św. Mikołaja. Przy cmentarzu ewangelicko-augsburskim przy ul. Modrzewskiego odnowiony zostanie neoromański budyneczek służący niegdyś jako dom pogrzebowy. To obiekt o ładnej, zdobionej ceglanej elewacji. Dzięki renowacji będzie stanowił całość z odrestaurowanym w minionych latach murem okalającym nekropolię. W ten sposób wypięknieje cały zakątek, który jeszcze kilka lat temu był w opłakanym stanie.

Z kolei na cmentarzu ewangelickim w Białej zostanie odrestaurowany grobowiec Rudolfa Teodora Seeligera, który przez trzy kadencje - w połowie XIX wieku - był burmistrzem Białej. Zmieni się też otoczenie najstarszej bielskiej świątyni - kościoła św. Stanisława w Starym Bielsku. - W odnowionym już murze gotyckim zrekonstruujemy bramę w stylu gotyckim. Będzie ostro sklepiona, z dachem i kutą furtą. Wszystko zostanie wykonane na podstawie starych rycin - mówi Piotr Kubańda, miejski konserwator zabytków w Bielsku-Białej.

Źr Gazeta Wyborcza