Miliardy złotych unijnych dotacji popłyną wkrótce do województw śląskiego i małopolskiego. Na cząstkę tej gigantycznej kasy czeka też Podbeskidzie. Ile i na co dostaniemy? Komisja Europejska zatwierdziła Regionalne Programy Operacyjne dla województw małopolskiego i śląskiego. To dokumenty, na podstawie których oba województwa mają otrzymać unijne dotacje do 2013 roku. Ile i na co dostanie Podbeskidzie?

W ramach RPO województwo małopolskie do 2013 roku otrzymać ma 1 miliard 290 milionów 274 tysiące 402 euro, a śląskie 1 miliard 712 milionów 980 tysięcy 303 euro. O te pieniądze będą mogły starać się przede wszystkim samorządy, ale również przedsiębiorcy i instytucje kulturalne. Pieniądze mają zostać przeznaczone między innymi na badania i rozwój technologiczny, przedsiębiorczość, informatyzację, turystykę, kulturę, środowisko, infrastrukturę edukacyjną, a przede wszystkim na drogi.

Kiedy będzie można sięgać po te pieniądze? Władze obu województw mówią, że już w najbliższych tygodniach chcą ogłosić pierwsze nabory wniosków (konkursowych i pozakonkursowych). Najprawdopodobniej będą one dotyczyć dróg i budowy sieci kanalizacyjnej. Wszystko zatem wskazuje na to, że pierwsze inwestycje z kolejną transzą unijnej kasy mogłyby ruszyć w przyszłym roku.

Regionalne Programy Operacyjne zostały podzielone na kilka części, z których wydzielono inwestycje najbardziej istotne - tzw. indykatywne - dla danego województwa. Tu pieniądze przyznawane są bez konkursu, ale obowiązkowo trzeba złożyć wniosek. W województwie małopolskim na takiej liście znalazło się 12 inwestycji. Jednak z Podbeskidzia jest tylko jedna - I etap adaptacji budynków byłego Monopolu Tytoniowego na potrzeby Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu (inwestycja planowana na lata 2008-2009, całkowity koszt 3,53 miliona euro, z czego dotacja unijna to 3 mln euro). Z kolei w województwie śląskim na liście indykatywnej są trzy inwestycje, ale żadna z Podbeskidzia. Tu jednak dodatkowo wytypowano jeszcze listę inwestycji kluczowych, gdzie również przydział pieniędzy odbędzie się poza konkursem. Wśród 16 takich inwestycji są dwie z Podbeskidzia: rozwój infrastruktury turystycznej subregionu południowego (inwestycja za 48,51 mln euro, z czego dotacja to 40 mln euro) oraz przebudowa odcinka drogi krajowej  nr 52 na ulicy Wyzwolenia i Niepodległości w Bielsku-Białej (koszt 24,51 mln euro, a dotacja to 19,27 mln euro). Poza tym samorządowe władze wojewódzkie z Katowic postanowiły z całej unijnej puli wydzielić część pieniędzy - także poza konkursem - dla czterech subregionów. Podbeskidziu przyznano w ten sposób 38,7 mln euro na rozwój bazy turystycznej i dróg, z czego planuje się, że Bielsko-Biała otrzyma 20,9 mln, powiat bielski 17,6 mln, cieszyński 21,6 mln i żywiecki 18,7 mln.

Z kolei Ministerstwo Rozwoju Regionalnego poinformowało, że przyjęte zostały listy kluczowych inwestycji na lata 2007-2013 do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Do podziału jest 42,5 miliardów euro. Na liście podstawowej znalazło się 256 projektów, a na rezerwowej - 94. Z Podbeskidzia wybrano trzy projekty. Pierwszy to budowa drogi ekspresowej S-1 Bielsko-Biała - Mysłowice Kosztowy (inwestycja planowana na lata 2011-2013, koszt 255,27 mln euro, dotacja 178,69 mln euro). Drugą inwestycją jest budowa odcinka drogi ekspresowej S-69 od granic Bielska-Białej do Żywca (inwestycja na lata 2008-2010, koszt 33,30 mln euro, dotacja 23,31 mln euro). Trzecia inwestycja to modernizacja linii kolejowej Gdańsk - Katowice - Zebrzydowice oraz Czechowice-Dziedzice - Zwardoń (inwestycja planowana na lata 2008-2014, koszt 1 miliard 385 mln euro, dotacja 969,50 mln euro). Na liście rezerwowej (oznacza to, że projekt ma szansę, gdy coś wypadnie z listy podstawowej) z Podbeskidzia znalazły się: modernizacja gazociągu Skoczów - Oświęcim o długości około 70 kilometrów (koszt 38,60 mln euro, planowana dotacja 11,58 mln euro), a także utworzenie infrastruktury Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego (koszt 12,5 mln euro, dotacja 10,6 mln euro). Ten ostatni projekt dotyczy między innymi przygotowania lokali dla lotniczego ośrodka doświadczalno-wdrożeniowego w Bielsku-Białej oraz wyposażenia go w niezbędne maszyny i urządzenia do produkcji tworzyw kompozytowych.

Autor: Paweł Szczotka - KRONIKA BESKIDZKA