Mimo remontu, trwa sprzedaż wydawnictw galerii Bielskiej BWA. W holu na parterze, w kasie galerii, można kupić książki i katalogi, w tym najnowszy, obszerny katalog bielskich artystów, wydany przy okazji zakończonego 15 lipca br. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych.

Natomiast w holu Ratusza w Bielsku-Białej Galeria Bielska BWA tradycyjnie zorganizowała niewielką wystawę. Tym razem są to fotografie Doroty Ankudowicz pokazujące odnowiony Rynek w Bielsku-Białej oraz jego okolice (wystawa trwa od 16 lipca do 26 sierpnia br.).

„Jeden rynek – dwa spojrzenia” (fotografia)

16 lipca – 26 sierpnia 2007 Hol Ratusza w Bielsku-Białej, pl. Ratuszowy

Wystawa kolorowych i czarno-białych fotografii przedstawiających Rynek w Bielsku-Białej oraz jego najbliższe otoczenie. Fotografie barwne skupiają się na odnowionej części Starówki. Autorka wykonała je nocą, co umożliwiło jej ukazanie wydobytych przez światło kolorów i magii tego miejsca: oświetlonych pomników, fontanny i bijącej z niej wody, zabytkowej studni i wagi. Zdjęcia wykonane w czerni i bieli przedstawiają ten sam Rynek, ale są inne: proste, pozbawione zbędnych szczegółów, zachowujące podstawowe zasady kompozycyjne.

Zestawiając dwa rodzaje zdjęć autorka zamierzała pokazać, jak w jednym miejscu spotykają się dwa różne światy. Przeszłość i teraźniejszość.

Prezentowana wystawa była pracą dyplomową, którą Dorota Ankudowicz przedstawiła

i obroniła w tym roku w Prywatnej Szkole Policealnej w Bielsku-Białej na kierunku fotografia. Obecnie będzie zdawała egzaminy wstępne na Uniwersytet Tomasza Bati w Zlinie (Czechy), na kierunek  fotografia reklamowa.

Dorota Ankudowicz ma 21 lat, jest bielszczanką. Fotografię uważa za doskonały sposób zatrzymania chwili oraz wyrażenia siebie i swoich poglądów.

Katalog „Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych”. Prezentacja bielskiego środowiska plastycznego. Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, czerwiec 2007

Katalog zawiera 140 not biograficznych artystów uczestniczących w Bielskim Festiwalu Sztuk Wizualnych (31 maja - 15 lipca 2007). Notom towarzyszy krótki opis twórczości, a także dane kontaktowe artystów (adres, telefon, e-mail). Autorką wstępu pt. „Dużo dobrej sztuki” jest Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA. Wydawnictwo jest bogato ilustrowane: każdą notę biograficzną wzbogaca reprodukcja prezentowanej podczas Festiwalu pracy oraz fotografia autora. Uzupełnieniem są zdjęcia fragmentów wystaw w Galerii Bielskiej BWA, Galerii Fraktal, Muzeum w Bielsku-Białej, w holu Ratusza w Bielsku-Białej, a także zdjęcia z akcji artystycznych oraz prac w przestrzeni miasta.

Autorem projektu katalogu, a także festiwalowego logo jest Piotr Wisła.

Katalog ma wymiary 215 x 230 mm, liczy 164 strony; do kupienia w Galerii Bielskiej BWA w cenie 25 zł.

Patronat medialny nad festiwalem i katalogiem objęły redakcje: kwartalnika Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej „Relacje-Interpretacje”, tygodnika „Kronika Beskidzka” oraz TV Bielsko; sponsorami były bielskie firmy: Beskidzki Dom Maklerski, Aqua, Zakłady Tłuszczowe „Bielmar”.