Jak wyglądała runda jesienna w wykonaniu piłkarzy Podbeskidzia? Powracamy do spotkań z udziałem bielskich "Górali" i przyglądamy się statystykom minionej rundy w wykonaniu ekipy spod Klimczoka.

Meczem, w którym "Górale" strzelali najczęściej (25 razy) było bezbramkowe spotkanie z Wisłą, a pojedynkiem, gdy Podbeskidzie uderzało najrzadziej (4 razy, najgorszy wynik jesieni spośród wszystkich klubów) był? wygrany mecz z Legią. Zapraszamy do analizy statystyk Górali przygotowanych na podstawie zestawień portalu 90minut.pl.

Zawodnicy Podbeskidzia strzelali tej jesieni niewiele. W 21 meczach oddali w kierunku bramki rywali tylko 255 uderzeń (12 miejsce w lidze). Jeśli jednak już decydowali się na strzał, robili to dość precyzyjnie. Dokładnie 100 uderzeń było celnych. Oznacza to, iż 39,2% spośród prób zmierzało w światło bramki, co daje czwarte miejsce w klasyfikacji klubów T-Mobile Ekstraklasy. Niestety zdecydowana większość spośród tych strzałów nie była trudna do obrony. Bramkarze drużyn przeciwnych wyłapali aż 85 uderzeń graczy Podbeskidzia, co jest procentowo (33,3% wszystkich uderzeń) największą liczbą w ekstraklasie. Do bramki rywali piłka trafiała 15 razy (kolejne 2 gole dla Podbeskidzia były trafieniami samobójczymi). Co ciekawe, prawie tak samo często Górale trafiali do siatki przeciwników lewą (5), co prawą nogą (6). Ten ostatni wynik (gole zdobyte prawą nogą) jest najgorszym spośród wszystkich zespołów ligi.

102 strzały "Górali" były niecelne, kolejne dwa zatrzymały się na słupku lub poprzeczce, a 51 zostało zablokowanych.

Zdecydowanie lepiej od ogólnej liczby strzałów wygląda statystyka uderzeń głową. Zawodnicy Podbeskidzia oddali 43 takie strzały (6 miejsce), co stanowi 16,8% wszystkich uderzeń (w tej klasyfikacji Podbeskidzie zajęło 4 miejsce). 16 spośród nich było celnych, a po 3 padły bramki.

Ciekawie wyglądają też statystyki strzeleckie poszczególnych meczów Podbeskidzia. Najczęściej "Górale" strzelali w meczu z krakowską Wisłą - aż 25 razy. To 4 wynik spośród wszystkich meczów jesieni. 10 strzałów bielszczan w tym meczu było celnych, co daje "Góralom" w tej klasyfikacji 10 miejsce spośród wszystkich meczowych dokonań zespołów T-Mobile Ekstraklasy. Niestety, jak pamiętamy po żadnym z tych uderzeń piłka nie wpadła do bramki świetnego w tym meczu Michała Miśkiewicza. 10 interwencji bramkarza Wisły w tym meczu to drugi wynik jesieni w ilości interwencji bramkarza w jednym spotkaniu.

O ile w meczu z Wisłą Podbeskidzie oddało rekordową liczbę strzałów, to inne spotkanie rozegrane w Bielsku-Białej - z Legią, znalazło się na drugim końcu tej klasyfikacji. Podbeskidzie oddało w tym meczu tylko 4 strzały co było najgorszym wynikiem rundy (tyle samo strzałów oddała jeszcze Wisła w meczu ze Śląskiem Wrocław). Bielski mecz Podbeskidzia z Legią był zresztą spotkaniem o najmniejszej w ogóle liczbie strzałów - obie drużyny uderzały tylko 15 razy. Tak mało prób pokonania bramkarza przeciwnika nie było w żadnym innym spotkaniu w drugiej połowie 2013 roku. Mimo tego, iż w meczu z Wisłą "Górale" strzelali 625% razy częściej niż w meczu z Legią, to właśnie w tym drugim znaleźli sposób na pokonanie bramkarza przeciwnika i wygrali mecz 1:0. Pewnie dlatego, że aż 75% strzałów (3 z 4) było celnych, co daje Podbeskidziu 2-4 miejsce w statystyce celności strzałów w jednym meczu.

W statystykach strzeleckich odnotowane zostały także indywidualne dokonania Górali. Na 6-7 miejscu w klasyfikacji skuteczności strzałów znalazł się - wspólnie z Arkadiuszem Głowackim - Rudolf Urban. Skuteczność obu graczy to 28,5% (2 gole na 7 strzałów). Z kolei najczęściej strzelającym zawodnikiem ligi w przeliczeniu na mecz (90 minut) został Dariusz Kołodziej. ?Kołek?, który przebywał na boisku przez 192 minuty zanotował 14 prób. co daje uderzenie co 6,56 minuty. Niestety uderzenia Kołodzieja nie były skuteczne. Gracz Podbeskidzia oddał - także w przeliczeniu na jeden mecz - najwięcej strzałów niecelnych (2,34) oraz zablokowanych (2,81). W czołowej dziesiątce tej ostatniej klasyfikacji znalazł się tez inny bielszczanin - Damian Chmiel, który był blokowany średnio 1,11 raza na mecz (7 zablokowanych uderzeń na 565 minut gry).