Moi Drodzy,

Bardzo serdecznie zapraszam na promocję Kalendarza Beskidzkiego i spotkanie z jednym z jego autorów - polonistą, prof. drem hab. Lechem Suchomłynowem, które odbędzie się 22 lutego o g. 17.00 w Galerii Bielskiej BWA w willi Sixta przy ul. Mickiewicza.

 

Prof. dr hab. Lech Aleksy Suchomłynow jest pracownikiem naukowym kilku uczelni polskich i ukraińskich oraz Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie (w którym zajmuje się m.in. wojną rosyjsko-ukraińską i mechanizmami propagandy na terenach okupowanych). Jest ponadto prezesem Polskiego Kulturalno-Oświatowego Towarzystwa „Odrodzenie” w Berdiańsku (mieście partnerskim Bielska-Białej, okupowanym przez rosyjskich agresorów) i sekretarzem naukowym Związku Naukowców Polskich.

Napisał ponad 100 prac naukowych, w tym kilka monografii. Jego główne obszary badawcze to polska literatura pogranicza oraz Polacy na Wschodzie. Od kilku lat współpracuje z redakcją Kalendarza Beskidzkiego. W roczniku Kalendarza Beskidzkiego AD 2024 zamieścił dwa artykuły poświęcone sytuacji w okupowanym przez Rosjan Berdiańsku i propagandzie ruskiego miru na zdobytych terenach Ukrainy.

Ograniczenia czasowe spowodują, że autorzy tekstów nie będą mieć wiele czasu na zaprezentowanie swych dzieł. Mam nadzieję, że każdemu z twórców wystarczą dwie minuty. Głos oddamy przede wszystkim profesorowi Lwu Suchomłynowowi.

Pragnę przypomnieć, że w willi Sixta można zobaczyć dzieła artystów z Ukrainy.

Serdecznie zapraszam Polaków i Ukraińców.

W imieniu redakcji i wydawcy - Towarzystwa Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia

red. Jan Picheta