Kalendarz Beskidzki już wkrótce do nabycia!

Moi Drodzy,

już w przyszłym tygodniu będzie można kupić Kalendarz Beskidzki AD 2022. Nasz rocznik (którego wydawcą jest Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia pod kierunkiem prezes Grażyny Staniszewskiej) zdobi piękna okładka Piotra Wisły (autora szaty graficznej) przedstawiająca niezwykłą rzeźbę Bronisława Krzysztofa pt. Muzyka. Kalendarz zawiera jak zwykle ok. 40 tekstów ze wspaniałymi ilustracjami, poświęconych wybitnym ludziom sztuki (np. Ernestowi Zawadzie, Bronisławowi Krzysztofowi, Karinie Czernek, Dariuszowi Marszałkowi, Agnieszce Nowińskiej, Michałowi Klisiowi, Ryszardowi Sroczyńskiemu, Ernestowi Kuncemu, a nawet Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi – w kontekście jego domniemanego romansu z poetką z Białej Kazimierą Alberti).

Wywiady i reportaże poświęciliśmy wybitnym profesorom Akademii Techniczno-Humanistycznej – Markowi Trombskiemu, Annie Węgrzyniak, Markowi Bernackiemu i Ernestowi Zawadzie. Świetną okazją było dwudziestolecie istnienia uczelni przekształconej z Filii Politechniki Łódzkiej w 2001 r.

Piszemy jak zwykle o… niezwykłych postaciach czy rodach szczególnie zasłużonych dla ziemi między Sołą a Ostrawicą. Przykładami mogą być rodziny Adama i Anny Myrczków z Czechowic-Dziedzic, Doroty i Henryka Kłuszyńskich ze Śląska Cieszyńskiego, ród Wałachów z Bystrzycy lub Milieskich z Rychwałdu.

Opisujemy tragiczne losy 97-letniej dziś bielszczanki Gerdy Weissmann-Klein, która przeżyła Holokaust. Jej żywot stanowił kanwę filmu, który otrzymał Oscara. Mówimy o zapomnianych nieco ludziach, którzy zginęli w czasie ostatniej wojny – pilocie Stanisławie Krawczyku z Komorowic Krakowskich czy działaczu społecznym Edwardzie Zajączku z Lasu k. Ślemienia. Bohaterami tekstów są takie postacie jak wywieziony do łagru w Workucie Ignacy Piznal z Kóz czy więzień KL Auschwitz Tadeusz Teddy Pietrzykowski, przyjaciel rotmistrza Witolda Pileckiego, mieszkający w ostatnich latach życia w Bielsku-Białej. Słynnego pięściarza wspomina jego uczeń Bogdan Dubiel. Długi tekst poświęciliśmy słynnemu piosenkarzowi Jackowi Lechowi z Mikuszowic Krakowskich – nie tylko z okazji 75 rocznicy urodzin i 15-leciu śmierci, ale także z powodu renesansu jego piosenek. O swych przygodach muzycznych opowiada także Andrzej Kucybała, dyrygent najbardziej popularnej w internecie polskiej orkiestry.

Już 9 grudnia o g. 17.00 w bielskiej Kubiszówce przy ul. Słowackiego odbędzie się pierwsza promocja naszego rocznika. Będzie można go nabyć po cenie promocyjnej! Będzie także część artystyczna i kulinarne atrakcje!

 

W imieniu wydawcy, redakcji oraz autorów zaprasza bardzo serdecznie red. Jan Picheta.