Kalendarz przedstawia także ludzi biznesu, którzy starają się także przysłużyć lokalnej społeczności. Jedną z takich postaci jest Janusz Szymura, fundator Szkoły Mistrzostwa Sportowego Rekord.

W Bielsku-Białej powstał nowy budynek szkolny. Dzieje się to w niechętnych szkolnictwu czasach, gdy szkoły są zamykane, a budynki po nich niszczeją. Nowy obiekt powstał na gruntach miejskich, ale to nie gmina jest jego fundatorem. Uczynił to prezes zarządu REKORDU Systemów Informatycznych, REKORDU Sportowej Spółki Akcyjnej oraz Beskidzkiego Towarzystwa Sportowego REKORD Janusz Szymura, znany już w kraju społecznik i działacz sportowy.

Nowy budynek Szkoły Mistrzostwa Sportowego BTS Rekord Bielsko-Biała (gimnazjum i liceum), który otwarto oficjalnie i przekazano młodzieży 26 września 2012 r. powstał na terenie dzierżawionym przez Rekord jeszcze tylko przez paręnaście lat. Mimo to prezes Janusz Szymura zaryzykował i wyłożył 6,5 mln zł na powstanie tego nowoczesnego obiektu wraz ze znakomitym sportowym zapleczem (dwa nowe boiska ze sztucznym oświetleniem)! Stworzono bardzo funkcjonalne dzieło, autorstwa pracowni architektonicznej Arkadiusza Płomeckiego. Jest to nowoczesny, trzykondygnacyjny budynek o powierzchni ponad 1700 m kw. i ponad ośmiu tys. m sześc. kubatury. Znalazło się w nim osiem klas lekcyjnych, pracownie ? komputerowa i językowa, biblioteka, sala konferencyjna, pomieszczenia administracyjne, jadalnia, szatnie i sanitariaty. Gustowny wystrój wnętrz stworzyła Izabela Kowerczuk-Borecka. Wykonawcami tej niecodziennej inwestycji były firmy głównie z Bielska-Białej i okolicy, w tym tak znane, jak Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego, Metalplast-Stolarka i Aluprof SA. Nad całością prac z ramienia inwestora czuwał dyrektor ds. technicznych ośrodka Rekordu, określany powszechnie jako ?człowiek ? orkiestra? Tadeusz Pagieła.

Szkoła doczekała się swego apologety w stolicy. Na łamach czasopisma ?Wprost? znany poeta, reporter i felietonista Tomasz Jastrun opiewał ją już dwukrotnie, pisząc m.in. ? Janusz Szymura, właściciel sportowego klubu Rekord, biznesmen znany też z tego, że sporą część dochodów przeznacza na cele społeczne, po latach pracy w biznesie jednego już tylko jest pewien: można czegoś dokonać tylko z ludźmi, którzy realnie widzą rzeczywistość (...) Szkołę sportową, którą ufundował swoim marzeniom i miastu, widziałem kilka miesięcy temu w postaci szkieletu. A już stoi na małym wzgórzu, ukończona. Dobra architektura, w środku niezwykle śmiały design. Media, które tak dzielnie stoją na straży demokracji ? zobaczymy, czy jej upilnują ? oszalały nam od pogoni za sensacją. Jak nudno pokazać niezwykłą szkołę, więc nikt ze stolicy nie przybył, ani jedna centralna kamera. Wieczór, przez panoramiczne okna widzę małe i duże boiska na kilku poziomach, są tu wzgórza. Krzyczą w blasku świateł dywany zielonej murawy, gra kilka piłkarskich drużyn dzieci. Cała przestrzeń aż faluje od pozytywnej energii i radości życia.

Janusz Szymura wraz ze swymi współpracownikami z firm marki REKORD postawił się w rzędzie najwybitniejszych filantropów polskich, którzy budowali na naszych ziemiach obiekty użyteczności publicznej. Jednym z pierwszych był Adam Asnyk, który na łożu śmierci w 1896 r. podpisał akt fundacyjny polskiej placówki Towarzystwa Szkoły Ludowej, która powstała w 1898 r. i której nadano imię Tadeusza Kościuszki. Adam Asnyk aż do śmierci w 1897 r. był prezesem TSL z siedzibą w Krakowie i gorącym orędownikiem budowy polskiej placówki oświatowej na ?niemieckiej wyspie językowej?. Szkoła powstała ze składek Polaków z terenów Małopolski. W 1907 r. w budynku szkoły znalazło siedzibę także Nauczycielskie Seminarium Męskie. Rozrastające się szkoły potrzebowały nowego budynku. Dlatego jeszcze przed I wojną światową przy ul. Komorowickiej powstał budynek, w którym pomieszczono seminarium, gimnazjum oraz wydziałową szkołę ćwiczeń im. T. Kościuszki. Do jego powstania przyczyniły się środki z tzw. ?Daru Grunwaldzkiego?. Wybitny darczyńca Zygmunt Jałbrzykowski herbu Grabie ofiarował na budynek aż 30 tys. rubli.

Poważnymi donatorami byli niemieccy obywatele Bielska, którzy w 1887 r. powołali Komitet Budowy Teatru. W zbiórce uczestniczyli bogaci fabrykanci i zwykli obywatele. Książę Sułkowski przeznaczył pod budowę teatru część zamkowego ogrodu. 30 września 1890 r. otwarto bielski Teatr Miejski wedle projektu Emila von Förstera. Społecznikiem, który zachował się we wdzięcznej pamięci bielszczan, był także dyrektor szkoły realnej w Bielsku Karol Ambroży, działacz Towarzystwa Upiększania Miasta. Był on ? pod koniec XIX w. ? m.in. inicjatorem powstania w Mikuszowicach Śląskich parku leśnego wzorowanego na Lesie Wiedeńskim. Był także pomysłodawcą budowy nieistniejącego już basenu. Inne nazwisko, godne pamięci bielszczan to Franciszek Jężak, który przyczynił się do ożywienia sportowego w Cygańskim Lesie po II wojnie światowej. Dzięki jego zabiegom organizacyjnym udało się ponownie uruchomić tor saneczkowy (zbudowany przez Niemców w 1899 r.) oraz kąpielisko miejskie, a także nieistniejącą już skocznię narciarską. Janusz Szymura wpisuje się zatem do księgi osób szczególnie zasłużonych dla bielskiej społeczności.