Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia

zaprasza na prezentację

KALENDARZA BESKIDZKIEGO AD 2018

środa 6 grudnia 2017 r. godz. 17.00

Książnica Beskidzka

ul. Słowackiego w Bielsku-Białej

W programie m.in.:

- występ znakomitej wokalistki, laureatki wielu nagród piosenkarskich i kabaretowych, jednej z bohaterek Kalendarza Beskidzkiego Olgi Łasak.

- architektura Bielska-Białej i Cieszyna źródłem inspiracji twórczych (Ewa Janoszek, Agnieszka Nowińska, Juliusz Wątroba),- Władysława Magiera: Wszyscy byli wykształceni - jak odzyskaliśmy niepodległość!

- znana artystka i fraszkopisarka Czesława Gewinner malowana piórem Juliusza Wątroby,
- głos prozaików (Mieczysław Słonina, Artur Pałyga, Juliusz Wątroba, Katarzyna Żaczek, Lech Kotwicz),
- autorzy o ludziach i wydarzeniach: m.in. Szymon Broda o ks. bp. Janie Szarku, Danielu Kadłubcu, Janie Piciu itd.,- Jacek Cwetler o zapomnianej akcji ratowników górniczych,
- poczęstunek: specjalność domu Pawła Mruczka.

Kalendarz Beskidzki można będzie nabyć w cenie promocyjnej!

Historie z tej ziemi

Kalendarz Beskidzki od 1960 do 2004 r. wydawało Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej. Od 2011 r. rocznik wydaje Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia. To już ósma edycja Kalendarza Beskidzkiego pod egidą TPBBiP. Od dwóch lat KB jest wydawany w nowej szacie graficznej w formacie 21 x 21 cm.

Redakcja Kalendarza Beskidzkiego od początku wznowienia wydawnictwa w 2011 r. stara się, żeby pełniło ono rolę kulturotwórczą. Przejawem tego były promocyjne spotkania w różnych miejscowościach i obiektach kultury. Autorzy i bohaterowie Kalendarza Beskidzkiego czytali napisane specjalnie do kolejnych edycji utwory literackie, śpiewali piosenki, które powstały z kalendarzowych inspiracji czy eksponowali dzieła plastyczne, związane z szatą graficzną naszego rocznika.

W bieżącym numerze redakcja idzie nadal tą sprawdzoną kulturotwórczą ścieżką. Pierwszą część Kalendarza Beskidzkiego artystka Agnieszka Nowińska poświęciła detalom architektonicznym Bielska-Białej i Cieszyna. Stosowne komentarze historyka sztuki zamieściła dr Ewa Janoszek, a niestrudzony ,,okolicznościowy" poeta, nadworny wierszopisarz Kalendarza Beskidzkiego Juliusz Wątroba okrasił ilustracje poetyckimi dźwiękami.

W kreowaniu kultury redakcja poszła jednak jeszcze dalej. Poprosiła znanych literatów i twórców kultury z Bielska-Białej i okolicy (Joanna Fligiel, Ewa Janoszek, Lech Kotwicz, Artur Pałyga, Mieczysław Słonina, Juliusz Wątroba, Aleksy Wróbel, Katarzyna Żaczek), aby zaprezentowali na naszych łamach swoje teksty związane z historią czy współczesnością naszych ziem - opowiadania, prozę poetycką, reportaże, wspomnienia itp. Apel o dobre współczesne teksty literackie przerósł nawet oczekiwania redaktora naczelnego. Okazało się, że wielu autorów nosiło się już od dawna z tego typu literaturą.

Plon literackich wspomnień ułożył się w niezwykle misterną, a miejscami ,,drapieżną" wobec rzeczywistości mozaikę tekstów. Powstała miniaturowa epopeja losów mieszkańców Beskidów od czasów stalinizmu po epokę ,,państwa teoretycznego", ,,dzikiego kapitalizmu" i emigracyjnego boomu.

Atutem bieżącej edycji są m.in. teksty o wybitnych kobietach naszego rejonu, zwłaszcza artystkach malujących, piszących i śpiewających, jak Barbara Bielaczyc, Joanna Jatkowska, Tamara Kalinowska czy Olga Łasak, która w Książnicy Beskidzkiej wystąpi z krótkim recitalem. Warto posłuchać tego głosu.

Serdecznie zapraszam

red. Kalendarza Beskidzkiego Jan Picheta