Zgodnie z zeszłorocznymi deklaracjami władz miasta, Bielsko-Biała oficjalnie ubiega się o status miasta-gospodarza mistrzostw Europy w piłce nożnej kobiet. Impreza rozegrana ma zostać w 2025 roku, a decyzję o wyłonieniu organizatora podejmie wkrótce UEFA. Polska jest faworytem do organizacji imprezy.

PZPN zgłosił kandydaturę do organizacji mistrzostw Europy kobiet zaplanowanych na 2025 rok. W turnieju weźmie udział 16 drużyn, które rozegrają 31 spotkań. Polska o miano gospodarza turnieju rywalizuje z Francją, Szwajcarią wspólnie z Liechtensteinem, Ukraina oraz wspólna kandydatura państw skandynawskich: Szwecji, Danii, Norwegii oraz Finlandii. Polska kandydatura ma być faworytem do przyznania EURO.

W listopadzie ub. roku chęć współorganizacji mistrzostw Europy deklarował prezydent Jarosław Klimaszewski. Jak dowiedział się nasz portal, Bielsko-Biała oficjalnie ubiega się o status miasta-gospodarza Mistrzostw Europy kobiet w piłce nożnej, które zaplanowane są na 2025 rok. - Na obecnym etapie miasto przekazało do PZPN dokumenty i opracowania, które stanowić będą część wniosku aplikacyjnego do UEFA o przyznanie Polsce organizacji mistrzostw - poinformowano nas w bielskim magistracie.

Ubieganie się przez nasze miasto o współorganizowanie mistrzostw Europy kobiet w piłce nożnej cieszy Michała Majnusza, trenera i koordynatora sekcji kobiecej piłki nożnej w bielskim Rekordzie - jedynego w Bielsku-Białej takiego klubu. - Kilka naszych dziewcząt pojawia się już na młodzieżowych zgrupowaniach kadry narodowej, może będą mogły wystąpić na EURO przed własną publicznością - mówi szkoleniowiec.

Drużyna kobiet z Cygańskiego Lasu ub. sezon spędziła w ekstraklasie, niestety nowy zaczyna szczebel niżej, ale ambicje są, aby z powrotem na dobre zagościć na najwyższym poziomie rozgrywkowym. - Decyzja o przyznaniu Polsce organizacji mistrzostw byłaby świetną promocją dla piłki kobiecej, ogólnie w kraju, jak i lokalnie w Bielsku-Białej. W Polsce zarejestrowanych jest 26 tys. zawodniczek, a u naszych sąsiadów za zachodnią granicą prawie milion, także potencjał jest bardzo duży - przyznaje Michał Majnusz.

Rekord wkrótce rozpocznie rekrutację zawodniczek z roczników 2009-14. - Piłka nożna to świetna dyscyplina sportu dla dziewczyn. Uczy pracy w zespole, rozwija empatię, decyzyjność, wyobraźnię. Zapraszamy rodziców ze swoimi córkami na treningi do naszego klubu - zachęca koordynator sekcji kobiet.

bak