PLPS zdecydowała o szeregu zmian, które wejdą w życie już w nowym sezonie. Otwarta i powiększona zostanie rywalizacja w PlusLidze. Podobne zmiany czekają OrlenLigę.

Na siatkarskiej mapie PlusLigi znajdą się dwa nowe ośrodki - w Katowicach i Szczecinie. Drużyna, która w sezonie 2016/2017 zajmie ostatnie miejsce zagra baraż z pierwszą ekipą z I ligi, spełniającą wymogi rywalizacji w PlusLidze. Rywalizacja w tym sezonie toczyć się będzie w dwóch rundach - zasadniczej i play-off.

Kolejna zmiana dotyczyć będzie sezonu 2017/2018. Dwie drużyny, które zajmą ostatnie miejsca w PlusLidze automatycznie spadną do I ligi. Natomiast drużyna z miejsca czternastego zagra baraż z zespołem I ligi. Tym samym od sezonu 2018/2019 skład ligi wróciłby do obecnej liczby 14 drużyn.

Zmiany czekają także siatkarską ekstraklasę kobiet. OrlenLiga w sezonie 2016/2017 będzie liczyć 14 drużyn, zmianie ulegnie także system rozgrywek. Do rozgrywek dopuszczone zostaną dwie drużyny: ŁKS Commercecon Łódź oraz KT7 CNC Budowlani Toruń. O mistrzostwie Polski może decydować nawet "złoty set”. Wracają także sportowe spadki i awanse.

db