W zorganizowanych w niedzielę I Otwartych Mistrzostwach Bielska-Białej Amatorskich Biegach Narciarskich na lotnisku przy ul. Cieszyńskiej wzięło udział 80 zawodników.

Wśród kibiców była między innymi Dorota Kwaśny-Lejawa. Jedna z najbardziej znanych bielskich biegaczek narciarskich, trzykrotna olimpijka i pięciokrotna uczestniczka mistrzostw świata oraz 15-krotna rekordzistka kraju tym razem wystąpiła w roli? mamy dopingującej 9-letniego syna Filipa.

Jak na pierwszy raz z frekwencji możemy być zadowoleni - podsumował przedstawiciel organizatora zawodów Robert Pietrzak. Tym bardziej, że z powodów atmosferycznych organizatorzy dwa razy musieli przełożyć termin rozegrania mistrzostw . Mimo to na trasie pojawiła się nawet Beata Szymańczak, biathlonistka i siostra reprezentantki Polski Agnieszki Szymańczak. Z powodów regulaminowych nie mogliśmy jej sklasyfikować w rywalizacji amatorek, więc otrzymała od nas specjalne wyróżnienie za rekord trasy, bo dystans 2300 metrów pokonała najszybciej z wszystkich startujących.

Największym zainteresowaniem cieszył się bieg techniką łyżwową, w którym, w przeciwieństwie do pozostałych biegów rozegranych klasykiem, nie było podziału na kategorie wiekowe. Wystartowało w nim 11 biegaczy. Choć topniejący śnieg nie ułatwiał zadania udało się w ostatniej chwili przeprowadzić zawody. Była sportowa atmosfera, a po biegach pełnej sportowej rywalizacji i ambicji, przy smacznej grochówce humor dopisywał wszystkim.

Mistrzowskie tytuły oraz puchary, medale i dyplomy ufundowane przez Gminę zdobyli: wśród dziewcząt: klasa I-III SP: Weronika Jarecka, klasa IV-VI SP: Marcelina Wojtyła, 19-29 lat: Marzena Bareła, 30-45 lat: Katarzyna Stefek, 46-55 lat: Dorota Jomkisz oraz wśród chłopców: klasa I-III SP: Michał Adamczyk, klasa IV-VI SP: Wojciech Wojtyła, Gimnazjum: Sebastian Bożek, 19-29 lat: Janusz Pilch, 30-45 lat: Józef Wojtyła, 46-55 lat: Piotr Michałek, 56-65 lat: Stefan Sikora, 66 i więcej lat: Grzegorz Grzempa. W biegu open techniką łyżwową zwyciężył Piotr Pilch.

Fot: um.bielsko.pl

red