Świetnie namalowane, niemal fotograficzne obrazy ukazujące scenki z życia podkarpackiej wioski, podszyte niepokojem i grozą, można oglądać do 28 sierpnia w górnej sali Galerii Bielskiej BWA.

Jest to wystawa indywidualna Karola Palczaka – laureata Grand Prix 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019. Nosi tytuł „Tym, co teraz widzę”, który nawiązuje do fragmentu  dzieła „Uwagi o barwach” austriackiego filozofa Ludwiga Wittgensteina: Czym właściwie jest „świat” świadomości? Chciałbym tu powiedzieć: „tym, co zachodzi w moim umyśle, co teraz w nim zachodzi, tym, co widzę, słyszę…”. Czy nie moglibyśmy tego uprościć i powiedzieć: „tym, co teraz widzę”?

Wiele obrazów artysty ukazuje postacie mężczyzn obok dymu z ogniska czy wtaczających pod górę śniegową kulę. Są drzewa, w których tli się ogień, płonące rozbite samochody, rzeka skuta lodem, bałwanki, kukurydza czy rury w garażu. Inspiracją wszystkich obrazów jest życie w rodzinnej miejscowości Karola Palczaka – Krzywczy nad Sanem. Niektóre scenki są  zaobserwowane, inne zaaranżowane przy pomocy miejscowych przyjaciół i znajomych autora. - Są w obrazach Palczaka i barwy wzięte z podbieszczadzkich okolic, mistrzowsko oddane kolory tamtejszej zimy, faktura śniegu i lodu, nawet „wilgotność powietrza i ciężar dymu” – cytując jednego z jurorów Bielskiej Jesieni 2019 – podkreśla Piotr Rypson, kurator wystawy, krytyk i historyk sztuki. - Jednak niemal zawsze obecny jest w nich także niepokój, coś więcej niż napięcie... Artysta zdaje się zapytywać: i co teraz z tym pięknem? Co ze światłem dnia, intensywnością żaru, chłodnym błękitem lodu?

Karol Palczak urodził się w 1987 roku w Przemyślu. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 2015 roku obronił dyplom w pracowni prof. Janusza Matuszewskiego. Po skończeniu studiów wrócił do rodzinnej miejscowości – Krzywczy na Podkarpaciu, gdzie tworzy i mieszka. Był nominowany do Paszportu „Polityki” w kategorii sztuki wizualne za 2020 rok.

Galeria Bielska BWA jest czynna od wtorku do niedzieli od 10.00 do 18.00.

Na zdjęciu poniżej (od lewej): dyrektor Galerii Bielskiej BWA Agata Smalcerz, Karol Palczak oraz kurator wystawy Piotr Rypson. Fot. Magdalena Nycz