Wojciech Kościelniak, specjalista od musicalu, bierze na teatralny warsztat kolejną polską powieść.

Powoływał już do scenicznego życia bohaterów "Chłopów" Reymonta, "Kariery Nikodema Dyzmy" Dołęgi-Mostowicza, czy "Lalki" Prusa. Interesuje go zawsze w sposób szczególny polski typ bohatera, zwłaszcza zaś postaci wielowymiarowe i niejednoznaczne. Właśnie dlatego do swojej kolejnej realizacji scenicznej wybrał powieść "Sześć wcieleń Jana Piszczyka" Jerzego Stefana Stawińskiego.

Dla reżysera Piszczyk jest postacią jednocześnie tragiczną i komiczną, pozytywną i negatywną, ofiarą, ale w pewnych sytuacjach także oprawcą.
Jak mówi Wojciech Kościelniak Piszczyk to taka nasza "polska wesz", która jest tak dziwnie skonstruowana przez autora książki, że właściwie jej kibicujemy, odnajdujemy ją w jakimś sensie w sobie. A zatem Piszczyk będzie opowiadał o nas wszystkich, będzie mówił do widzów ich językiem, o sprawach, które ich dotyczą, co wydaje mi się szczególnie ważne.

To, co dla reżysera najistotniejsze w tej opowieści, to niesłychana zdolność człowieka do wielokrotnej "reinkarnacji" w ciągu życia, wielokrotnego powstawania z martwych. Piszczyk na różnych etapach swojego życia zostaje całkowicie zniszczony, wręcz zmiażdżony, sprowadzony do zera, a już w chwilę później potrafi się podnieść i z lękiem, ale równocześnie z jakąś wielką wiarą przeć do przodu.

I to właśnie jest dla Wojciecha Kościelniaka niesłychanie ciekawą metaforą człowieka. Jak mówi: "Wszyscy na różnych etapach życia doznajemy rozmaitych klęsk, po których wydaje się nam, że się życie się skończyło, jednak mimo wszystko ponosimy się i idziemy do przodu. Potem odnosimy jakieś sukcesy, po to, żeby znowu upaść i znowu się podnieść. To jest trochę gorzkie, trochę piękne. Wydawało mi się że warto o tym opowiedzieć, że to ciekawy i ważny temat."

Autor: Jerzy Stawiński
Reżyseria: Wojciech Kościelniak       
Asystent reżysera: Karolina Krawczyńska
Choreografia: Jarosław Staniek  
Asystent choreografa: Katarzyna Zielonka  
Muzyka: Piotr Dziubek          
Przygotowanie wokalne: Katarzyna Zaręba      
Scenografia: Damian Styrna              
Kostiumolog: Bożena Ślaga-Śmierzyńska

Obsada:
PISZCZYK - Sebastian Jasnoch 
MEGAFON  -  Tomasz Lorek     
TAJNIAK  -  Piotr Gajos     
MAJOR  -  Kazimierz Czapla         
SIWY  -  Aleksander Pestyk 
SZCZUR  -  Rafał Sawicki     
DUBELTOWY 1 - Sławomir Miska     
DUBELTOWY 2 - Michał Czaderna  
MAJOROWA  -  Marta Sawicka  
JOLA  -  Agnieszka Rose         
KOLEŻANKA WYCH  -  Wiktoria Węgrzyn
IRENA  KŁOPOTOWSKA  -  Sabina Karwala
BASIA  -  Daria Polasik-Bułka     
SAWICKI  -  Grzegorz Sikora     
MATKA  -  Jagoda Krzywicka 
PANI Z WARSZAWY  -  Maria Suprun

Gdzie i kiedy?

W dniu dzisiejszym spektakl nie jest grany w bielskich teatrach.