Grecka flota wojenna oczekuje w beockim porcie Aulida na sprzyjającą pogodę, by wyruszyć pod Troję. Ale bogini Artemida, obrażona przez wodza wyprawy Agamemnona wstrzymuje wiatr i uniemożliwia rozpoczęcie ekspedycji. Bezczynność grozi buntem w szeregach żołnierzy. Wódz, pod wpływem przepowiedni kapłana Kalchasa, aby przebłagać boginię, decyduje się złożyć w ofierze najstarszą z córek ? Ifigenię...

Podejmująca ten mit tragedia Eurypidesa Ifigenia w Aulidzie, napisana między 408 a 406 rokiem p.n.e., wolna jest wojowniczego zapału. Mitologicznych bohaterów przedstawia jako zwykłych ludzi, postawionych wobec najtrudniejszych egzystencjalnych wyborów.

Ten dawny tekst brzmi dzisiaj zadziwiająco aktualnie.
? Z dzisiejszej perspektywy to sztuka o powrocie agresywnej, przednowoczesnej polityki do świata, który żył w przekonaniu, że takie pojęcia jak konflikt, wojna, podbój czy dominacja należą nieodwołalnie do historii ? wyjaśnia reżyser wybór sztuki Eurypidesa. I dodaje: ? To tekst, którego bohaterami są ludzie polityki, realnie sprawujący władzę w państwie, których decyzje wpływają znacząco na losy obywateli. Wraz z powrotem twardej polityki, czas wprowadzić ich znów na scenę.

reżyseria i scenografia
Paweł Wodziński

kostiumy, reżyseria światła
Agata Skwarczyńska

muzyka
Stefan Węgłowski

realizacja multimediów
Bartłomiej Kubica

operator kamery
Leszek Buzderewicz

OBSADA
Agamemnon Piotr Gajos
Menelaos Tomasz Lorek
Klytajmestra Anna Guzik-Tylka
Ifigenia Daria Polasik
Achilles Sławomir Miska
Goniec i Stary Sługa Kuba Abrahamowicz
Orestes Ksawery Męcnarowski / Szymon Adamiec

premiera: 31.05.2014

Gdzie i kiedy?

W dniu dzisiejszym spektakl nie jest grany w bielskich teatrach.