Czerwiec to Miesiąc Dumy – Pride Month – czyli święto bycia sobą, czas widzialności i wsparcia dla osób LGBTQ+. Z tej okazji Galeria Bielska BWA organizuje wydarzenia, performanse i spotkania. Wstęp jest wolny.

PROGRAM:

Lesby* z Labrysami: Rebel*iantki, Wichrzyciel*ki, Rewol*ucjonistki
środa, 12 czerwca, godz. 17.30–19.30, Willa Sixta

Uczestnicy przyjrzą się historii rewolt i zastanowią, co oznaczał lesbijski bunt kiedyś, a co oznacza dziś. Organizatorki zaprezentują archiwa, takie jak fragmenty filmów, utworów literackich i muzycznych, odnoszące się do herstorii – czyli badania dziejów z perspektywy feministycznej.
Organizatorzy: Sistrum. Przestrzeń Kultury Lesbijskiej* i Tęczowe Podbeskidzie.

Spotkanie zapraszające – Dumne serca
czwartek, 13 czerwca, godz. 16.00–18.00, Willa Sixta

Rozmowa z zaproszonymi osobami na temat sojuszniczych instytucji kultury oraz wartości płynącej z kreowania bezpieczniejszych przestrzeni. W programie wydarzenia panel dyskusyjny poruszający temat działań włączających, praktyk zapraszających oraz różnorodnych sposobów bycia razem. 
Prowadzenie: Paulina Darłak.

Spotkania przy Kolekcji – Bartłomiej Jarmoliński
czwartek, 13 czerwca, godz. 18.00, Willa Sixta

Kolejne spotkanie w cyklu rozmów z artystkami i artystami, których prace prezentowane są na wystawie z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA pt. „Dla Johanne i Anny”. Tym razem kuratorka wystawy, Agata Smalcerz, zaprosi do rozmowy Bartłomieja Jarmolińskiego, autora pracy „Santo subito – Frida”.

Gest, choreografia i taniec. Queerowe strategie performatywne
niedziela, 23 czerwca, Willa Sixta i Galeria Bielska BWA

Po raz pierwszy w Galerii Bielskiej BWA całodniowy cykl queerowych performansów. Polem ruchu staną się przestrzenie galerii oraz ogród przy Willi Sixta.
Zaproszone osoby artystyczne wykonają efemeryczne działania, mikrogesty oraz eksperymentalną choreografię.