W piątek, 14 czerwca o 18.00, Teatr Lalek Banialuka zaprasza na czytanie performatywne według scenariusza i w reżyserii Marty Wiśniewskiej "El hilo invisible | Niewidzialna nić".

To opowieść o rękodziele, które jest sposobem na przetrwanie. - Tworząc, tkamy historię, pleciemy swoje własne wątki, zaplatamy więzi. Wiążemy społeczność tradycją - zachęcają organizatorzy. - W scenariuszu zestawione zostają dwie zupełnie różne rzeczywistości: koronczarki z Koniakowa i twórczyni molas z rdzennej społeczności panamskiej. Na pierwszy rzut oka zarówno bohaterki, jak i ich sztukę różni niemal wszystko. A może jednak wiele łączy? Jak tworzenie rękodzieła wpływa na ich osobowości? Jakie ma znaczenie dla społeczności, z których pochodzą? Autorka starała się uwidocznić to, co kryje się zarówno za pełnymi kolorów, geometrycznymi molas, jak i za śnieżnobiałą wielością oczek koniakowskich koronek. Dostrzega, że to, co pracochłonne, zbędne, nieopłacalne, jest dla kogoś źródłem, sensem i istotą.

Scenariusz powstał na podstawie wywiadów z rdzennymi mieszkankami prowincji Guna Yala w Panamie. Wywiady zostały przeprowadzone w trakcie rezydencji artystycznej w wiosce Armila. Drugim źródłem inspiracji były rozmowy z koronczarkami z Koniakowa, za pośrednictwem Fundacji Koronki Koniakowskiej.

Czytanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

Czytanie performatywne "El hilo invisible | Niewidzialna nić", 14 czerwca godz. 18.00, Teatr Lalek Banialuka - Scena na Piętrze. Wstęp wolny (konieczna rezerwacja miejsc pod nr: 33 815-09-15 lub [email protected]).