Do 8 września w zabytkowych komnatach bielskiej Willi Sixta oglądać można wystawę „Dla Johanne i Anny”.

Jest to już druga odsłona wystawy z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA. Za pierwszym razem wyboru prac na wystawę dokonała jej pomysłodawczyni i kuratorka Agata Smalcerz (dyrektor Galerii Bielskiej BWA). Tym razem prace na ekspozycję wybrała kuratorka Ada Piekarska. Wystawa dedykowana jest pierwszym mieszkankom Willi Teodora Sixta.

- Tytuł wystawy odnosi się do historii budynku i jego pierwszych mieszkanek: Johanne Emilie, pierwszej żony Teodora Sixta i Anny, jego drugiej żony. To dla Johanne Teodor Sixt zbudował imponującą willę z ogrodem, pragnąc wieść szczęśliwe życie rodzinne i spełnić marzenia o licznym potomstwie. Niestety, małżonkowie nie doczekali się dzieci, a Johanne zmarła, zapewne bardzo nieszczęśliwa. Podobne niespełnienie było udziałem drugiej żony Teodora, Anny: choć 30 lat od niego młodsza, również nie dała mu oczekiwanego potomka – komentuje kuratorka Agata Smalcerz. - Po ponad stu latach od wspomnianych wydarzeń, dawne pokoje mieszkalne willi zostały przeznaczone na prezentację sztuki. Wybór prac na pierwszą wystawę – obrazów, grafiki, fotografii i instalacji – wiąże się ze współczesną perspektywą postrzegania roli kobiety: już nie tylko matki, co przez wieki nadawało jej status społeczny, ale autonomicznej, równorzędnej z mężczyzną jednostki, o własnych marzeniach, priorytetach i osiągnięciach. Wystawa prezentuje sylwetki silnych kobiet, które dla nieszczęśliwych żon Teodora Sixta mogłyby być drogowskazem do wzmocnienia własnej osobowości i uzyskania niezależności. Wystawa przedstawia także prace, w których zawarta jest tęsknota i melancholia związana z upływem czasu i poczuciem nieuchronności przemijania.

Wystawa „Dla Johanne i Anny” przedstawia prace: Jagody Adamus, Tamary Berdowskiej, Beaty Ewy Białeckiej, Moniki Chlebek, Martyny Czech, Kariny Czernek, Teresy Gołdy-Sowickiej, Anety Grzeszykowskiej, Izabeli Gustowskiej, Karoliny Jabłońskiej, Bartka Jarmolińskiego, Ewy Juszkiewicz, Koji’ego Kamoji’ego, Emilii Kiny, Kasi Kmity, Barbary Konopki, Grzegorza Kozery, Dominiki Kowyni, Sebastiana Kroka, Iwy Kruczkowskiej-Król, Zofii Kulik, Violi Kuś, Natalii LL, Małgorzaty Markiewicz, Ewy Markiewicz-Adamczewskiej, Barbary Nachajskiej-Brożek, Pauliny Poczętej, Malwiny Rzoncy, Jadwigi Smykowskiej, Irminy Staś, Kamili Woźniakowskiej, Ewy Zawadzkiej, Krzysztofa Zarębskiego.